fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiRząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy programu Mały ZUS Plus. Resort wyjaśnił również, którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej ulgi.

Małe przedsiębiorstwa to siła polskiej gospodarki

Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wejdą w życie 1 sierpnia 2023 r. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że taka decyzja jest podyktowana chęcią ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które urosły (i rosną) na skutek pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Zdaniem polityka ulga Mały ZUS Plus jest dobrze znana polskim przedsiębiorcom i chętnie przez nich wykorzystywana. W efekcie decyzji rządu przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. płacą niższe składki, będą mogli kontynuować korzystanie z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.

Zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, szczególnie wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w tym odczuwalne i dotkliwe skutki związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą. Z tej dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw. To kolejne dobre rozwiązania dla najmniejszych firm, na których bardzo nam zależy. Małe przedsiębiorstwa są siłą polskiej gospodarki i należy o nie odpowiednio zadbać

– powiedziała z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Mały ZUS Plus obowiązuje od kilku lat

Program Mały ZUS Plus obowiązuje od 2019 r., a przedsiębiorcy mogą z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Do końca 2022 r. z programu skorzystało około 236 tys. osób.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Mowa tu o oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Z programu – choć nie od razu – będą mogli też korzystać przedsiębiorcy, którzy zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u w 2023 r., bo minęło już wspomniane 36 miesięcy, ale spełniają oni pozostałe warunki programu. W takim przypadku będą musieli oni zgłosić się do ZUS-u do końca roku, aby od stycznia 2024 r. ponownie przez 12 miesięcy korzystać z ulgi.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA