fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaPodatkiRząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy programu Mały ZUS Plus. Resort wyjaśnił również, którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej ulgi.

Małe przedsiębiorstwa to siła polskiej gospodarki

Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wejdą w życie 1 sierpnia 2023 r. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że taka decyzja jest podyktowana chęcią ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które urosły (i rosną) na skutek pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Zdaniem polityka ulga Mały ZUS Plus jest dobrze znana polskim przedsiębiorcom i chętnie przez nich wykorzystywana. W efekcie decyzji rządu przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. płacą niższe składki, będą mogli kontynuować korzystanie z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.

Zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, szczególnie wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w tym odczuwalne i dotkliwe skutki związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą. Z tej dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw. To kolejne dobre rozwiązania dla najmniejszych firm, na których bardzo nam zależy. Małe przedsiębiorstwa są siłą polskiej gospodarki i należy o nie odpowiednio zadbać

– powiedziała z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Mały ZUS Plus obowiązuje od kilku lat

Program Mały ZUS Plus obowiązuje od 2019 r., a przedsiębiorcy mogą z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Do końca 2022 r. z programu skorzystało około 236 tys. osób.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Mowa tu o oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Z programu – choć nie od razu – będą mogli też korzystać przedsiębiorcy, którzy zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u w 2023 r., bo minęło już wspomniane 36 miesięcy, ale spełniają oni pozostałe warunki programu. W takim przypadku będą musieli oni zgłosić się do ZUS-u do końca roku, aby od stycznia 2024 r. ponownie przez 12 miesięcy korzystać z ulgi.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA