Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy programu Mały ZUS Plus. Resort wyjaśnił również, którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej ulgi.
Małe przedsiębiorstwa to siła polskiej gospodarki
Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wejdą w życie 1 sierpnia 2023 r. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że taka decyzja jest podyktowana chęcią ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które urosły (i rosną) na skutek pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Zdaniem polityka ulga Mały ZUS Plus jest dobrze znana polskim przedsiębiorcom i chętnie przez nich wykorzystywana. W efekcie decyzji rządu przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. płacą niższe składki, będą mogli kontynuować korzystanie z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.
Zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, szczególnie wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w tym odczuwalne i dotkliwe skutki związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą. Z tej dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw. To kolejne dobre rozwiązania dla najmniejszych firm, na których bardzo nam zależy. Małe przedsiębiorstwa są siłą polskiej gospodarki i należy o nie odpowiednio zadbać
– powiedziała z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Mały ZUS Plus obowiązuje od kilku lat
Program Mały ZUS Plus obowiązuje od 2019 r., a przedsiębiorcy mogą z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Do końca 2022 r. z programu skorzystało około 236 tys. osób.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Mowa tu o oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie.
Z programu – choć nie od razu – będą mogli też korzystać przedsiębiorcy, którzy zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u w 2023 r., bo minęło już wspomniane 36 miesięcy, ale spełniają oni pozostałe warunki programu. W takim przypadku będą musieli oni zgłosić się do ZUS-u do końca roku, aby od stycznia 2024 r. ponownie przez 12 miesięcy korzystać z ulgi.