fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesRząd zabrał się za ręczne sterowanie cenami

Rząd zabrał się za ręczne sterowanie cenami

Rządowa batalia antyinflacyjna nabiera rozmachu. Do walki rzucono siły inspektorów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Handlowcy mają zostać dopilnowani, by obniżyli ceny w swoich sklepach w związku z zawieszeniem od początku lutego poboru VAT na podstawowe produkty spożywcze. Czy taka akcja ma szansę się powieść?

Czy klienci zobaczą obniżki? Czy niepobieranie podatku jedynie zahamuje dalsze podwyżki? Chodzi o ryby i przetwory rybne, produkty mleczarskie, a także o warzywa, owoce, przetwory zbożowe i wyroby piekarnicze, niektóre napoje oraz produkty do żywienia niemowląt i dzieci. Wyliczamy je. Po to, by móc obserwować, co będzie się dalej działo.

UOKiK żandarmem

W buty żandarma został ubrany Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny obiecał, że już za kilka dni powinniśmy w trakcie codziennych zakupów odczuć obniżki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Zadanie, które wziął na swoje barki urząd, niełatwe jest. Z „nasłuchu” wynika bowiem, że handlowcy – za wyjątkiem kilku, którzy zadeklarowali już publicznie „społeczną odpowiedzialność” i gotowość do obniżenia cen – nie są skorzy do obniżek. Bo pięcioprocentowa redukcja VAT – jak twierdzą – nie zrekompensuje im wzrostów kosztów działalności, wynikających z drożejącego gazu, energii elektrycznej, czynszów najmu, wynagrodzeń itd. itp. itd.

Groźni inspektorzy ruszają w Polskę

Same apele Chróstnego do handlowców mogą się odbić pustym echem. Inspektorzy UOKiK ruszyli więc na kontrole w teren. Mają prowadzić stały monitoring cen produktów spożywczych. Szczególnie dotyczy to koszyka tzw. artykułów podstawowych, takich jak pieczywo, nabiał, warzywa czy owoce. Będą też sprawdzać, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze. Jeśli dotrą do dostatecznie wielu miejsc robiąc przy tym odpowiednio groźne miny, przynajmniej to ostatnie może się udać.

Inspekcje i apele to za mało, by rząd osiągnął zakładany cel. UOKiK dobrze to wie. Dlatego z całą powagą urzędu wyposażonego w odpowiednie narzędzia do karania, spotyka się z przedstawicielstwami handlowców. Odbył już rozmowy z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbę Handlu. Jeśli na przykład, pod rygorem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów (za które grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu), skłoni duże sieci – supermarkety i dyskonty do obniżek cen (lub przynajmniej do ich niepodwyższania) – odniesie sukces. Za sieciami pójdą wtedy i mniejsi handlowcy, bo kupowanie masła w osiedlowym sklepiku za np. 10-12 zł przestanie mieć sens, jeśli w hipermarkecie cena nie przekroczy 4-5 zł.

Kontrola cen to ostateczność

Szczególnie starszemu pokoleniu ceny regulowane narzucają nieodparte skojarzenia z PRL-em i pustymi półkami w sklepach. Ich kontrolowanie i wywieranie nacisków na wolny rynek jest objawem mniejszej lub większej desperacji rządzących. Robi się to tam, gdzie inne instrumenty oddziaływania na poziom inflacji zawodzą.

Ceny reguluje się także w dzisiejszych czasach w 79 państwach. Symptomatyczne jest jednak to, że są to państwa rozwijające się lub po prostu biedne i bardzo biedne. Bank Światowy i wielu ekspertów uważa, że regulowanie przez państwo cen hamuje rozwój tych krajów. Tworzy bariery w prowadzeniu biznesu utrudniając także prowadzenie polityki pieniężnej. W efekcie spada produktywność, zmniejszają się zyski przedsiębiorstw, co też zniechęca do inwestowania oraz niszczy konkurencję.

Jeśli więc już sięga się po taki instrument używając autorytetu i siły państwa, oby okazał się on – przynajmniej doraźnie – skuteczny.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA