Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy o artystach zawodowych przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na stronie resortu wyjaśniono, że w ten sposób artyści mają zostać włączeni do powszechnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych, z jednoczesnym zapewnieniem im mechanizmu wsparcia przy opłacaniu składek.
Przyjęta ustawa definiuje kategorię artystów zawodowych i ich działalność, a artyście zawodowemu zostaną przyznane uprawnienia bez względu na to, czy w świetle prawa autorskiego danej osobie przynależą prawa twórcy, czy prawa pokrewne do wykonywanego dzieła sztuki (utworu). Ma też zostać powołana Polska Izba Artystów, której zadaniem będzie rozpatrywanie spraw związanych z potwierdzaniem lub aktualizacją uprawnień artysty zawodowego, przyznawanie artystom zawodowym dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wsparcie socjalne.
Poza tym nowe regulacje określają zasady dostępu artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a także zakładają, że każdy artysta, który nie ma tytułu z innego źródła, np. działalności gospodarczej czy stosunku pracy, będzie opłacał składki liczone od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż płaca minimalna. Najmniej zarabiający artyści będą mogli też liczyć na dopłaty na rządowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Artystom zawodowym, opłacającym składki na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe i zdrowotne z tytułu posiadania aktualnych uprawnień artysty zawodowego, których przeciętny miesięczny dochód (ze wszystkich źródeł, nie tylko działalności artystycznej), był niższy niż 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, będzie przyznawana na wniosek dopłata, która będzie wynosić od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, liczonych od podstawy ich wymiaru nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie
– wyjaśniono na stronie MKiDN.
Co ciekawe, wprowadzona zostanie Karta Artysty Zawodowego, która umożliwi tworzenie pakietów, udogodnień, ulg i ofert adresowanych do tej grupy społecznej. Ma ona funkcjonować na podobnych zasadach co Karta Dużej Rodziny.