Polscy przedsiębiorcy twierdzą, że rząd przygotowując Tarczę Antyinflacyjną 2.0 zapomniał o wsparciu dla nich – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Według organizacji reprezentującej polskich przedsiębiorców, z uwagi na rosnące ceny gazu i prądu polskie firmy nie będą miały wyjścia i będą musiały podnieść ceny produktów i usług.

– Dla wielu firm wyższe ceny gazu i energii oznaczają wzrost kosztów idący w miliony złotych, a może się okazać, że cena finalnego produktu przedsiębiorstwa przestanie być konkurencyjna wobec cen towarów importowanych i produkcja jakiegoś dobra w Polsce przestanie być opłacalna. Zaledwie w ciągu ostatniego pół roku ceny niebieskiego paliwa dostarczanego przez monopolistę PGNiG wzrosły dla przedsiębiorców o ponad 370 proc. W tym samym czasie na międzynarodowych giełdach ceny gazu ziemnego wzrosły o 118 proc., a w szczytowym okresie, tj. pod koniec września wzrost sięgnął 243 proc. O tym, że nastąpi skokowy wzrost ceny surowców było wiadomo od roku. Był zatem czas na odpowiednie przygotowanie zarówno działań rządu, jak i samego PGNiG. Nic jednak nie zrobiono w tym czasie, aby skutecznie przeciwdziałać kolejnej presji inflacyjnej – powiedział w komunikacie prasowym Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Podsumowując, Mariusz Zielonka stwierdził, że wyższe ceny w Polsce to skutek zaniechań rządu, które będą miały daleko idące konsekwencje, polegające na pogarszaniu się sytuacji finansowej polskich rodzin i firm przez wysoką inflację i rosnące zobowiązania kredytowe w naszym kraju.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułGranty norweskie dla MŚP – nowa odsłona
Następny artykułIzby Rolnicze niezadowolne z zerowego VAT-u