fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaRząd zapowiada przygotowanie konstytucji dla wodoru

Rząd zapowiada przygotowanie konstytucji dla wodoru

W 2022 r. przygotujemy tzw. konstytucję dla wodoru, czyli pakiet legislacyjny, który ma uregulować i wesprzeć budowę tej innowacyjnej gałęzi gospodarki w Polsce – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa przypomniała, że 2 listopada 2020 roku rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040. – Przyjęta strategia przewiduje opracowanie pakietu legislacyjnego regulującego funkcjonowanie rynku wodoru w Polsce. Rozwiązania nad którymi obecnie pracujemy będą miały formę tzw. konstytucji dla wodoru, składającej się z kilku elementów – poinformowała minister.

Chodzi o projekt nowelizujący szereg obecnie obowiązujących aktów prawnych, w tym w szczególności Prawa energetycznego oraz ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych. Towarzyszyć temu mają też rozporządzenia, które będą zmniejszać ryzyko inwestycji związanych z wdrażaniem technologii wodorowych.

Według Moskwy, w pierwszym kwartale 2022 r. zostanie przyjęte rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wymagań technicznych dla stacji wodoru, które wesprze cel strategii wodorowej dotyczący budowy co najmniej 32 stacji tankowania wodoru do 2025 r.

– Oceniamy, że technologie wodorowe zostaną wdrożone najpierw w sektorze transportu publicznego – powiedziała minister.

Ma to związek m.in. z prowadzonym przez NFOŚiGW programem dla samorządów – Zielony Transport Publiczny z którego można otrzymać środki na kupno elektrycznych, jak i wodorowych autobusów.

7 stycznia ma ruszyć też nabór wniosków w programie wsparcia budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru. Budżet tego programu wyniesie 870 mln zł.

Szefowa MKiŚ dodała, że w nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw z 2020 r. znalazły się zapisy regulujące kwestię wodoru. – Zapisy dotyczące wodoru wejdą w życie z początkiem 2023 r. Na ich podstawie minister właściwy do spraw energii jest zobligowany do przyjęcia rozporządzeń opisujących metody badania jakości wodoru, sposób pobierania jego próbek przez akredytowane laboratoria oraz wymagania jakościowe dla wodoru. Prace nad rozporządzeniami zostaną przeprowadzone w 2022 r. – podsumowała.

Polska Strategia Wodorowa przewiduje opracowanie programów wsparcia budowy gospodarki wodorowej, przy czym pomoc ta ma objąć wyłącznie wodór niskoemisyjny, tj. pochodzący z źródeł odnawialnych oraz powstały przy wykorzystaniu technologii bezemisyjnych.

Strategia wytycza sześć celów: wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie; wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie; wsparcie dekarbonizacji przemysłu; produkcja wodoru w nowych instalacjach; sprawny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru; stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.

Zgodnie z planem w 2030 r. ma istnieć 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów. Strategia zakłada ponadto, że w tym czasie po polskich drogach będzie jeździło 800–1000 nowych autobusów wodorowych; powstanie min. 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru oraz będzie funkcjonowało co najmniej 5 dolin wodorowych, skupiających zakłady produkcji wodoru.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA