fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd zdecydował o lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce

Rząd zdecydował o lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce

Rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, która powstanie na Pomorzu.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przyjęta uchwała zakłada, iż pierwsza elektrownia jądrowa w naszym kraju powstanie między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu. Inwestor wskazał tę lokalizację, jako preferowaną, ale bardzo ważna przy tym będzie decyzja środowiskowa.

Obecna na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej. Jak wyliczała szefowa resortu tylko w 2022 r. złożona została pełna dokumentacja, aby uzyskać decyzję środowiskową, do tego trwają konsultacje transgraniczne, a uzyskane zostały też opinia wodna oraz morska. Na 2023 r. zaplanowano z kolei sfinalizowanie umowy przyłączeniowej, a kolejne będzie pozwolenie na budowę od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Planowo budowa ma rozpocząć się 2026 r., a w 2033 r. ma zacząć działać pierwszy reaktor.

Premier Morawiecki liczy na to, że wybudowane w Polsce elektrownie jądrowe będą służyć Polakom „przez dekady”.

– Po agresji Rosji na Ukrainę musimy podejmować decyzje dotyczące stabilnego źródła zasilania w energię elektryczną polskich obywateli i polskich firm. Elektrownie jądrowe to bezpiecznik naszego systemu energetycznego – powiedział szef polskiego rządu.

Poza bezpieczeństwem energetycznym, elektrownia jądrowa w naszym kraju ma dać nowe miejsca pracy polskim inżynierom, fizykom jądrowym i wielu innym pracownikom, którzy będą się szkolili w sektorze jądrowym.

Łącznie w Polsce mają powstać trzy elektrownie jądrowe, a koszt pierwszego projektu to kwota sięgająca 90-100 mld zł.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA