fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaRząd zdecydował o lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce

Rząd zdecydował o lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce

Rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, która powstanie na Pomorzu.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że przyjęta uchwała zakłada, iż pierwsza elektrownia jądrowa w naszym kraju powstanie między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu. Inwestor wskazał tę lokalizację, jako preferowaną, ale bardzo ważna przy tym będzie decyzja środowiskowa.

Obecna na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko wybudowania elektrowni jądrowej. Jak wyliczała szefowa resortu tylko w 2022 r. złożona została pełna dokumentacja, aby uzyskać decyzję środowiskową, do tego trwają konsultacje transgraniczne, a uzyskane zostały też opinia wodna oraz morska. Na 2023 r. zaplanowano z kolei sfinalizowanie umowy przyłączeniowej, a kolejne będzie pozwolenie na budowę od prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Planowo budowa ma rozpocząć się 2026 r., a w 2033 r. ma zacząć działać pierwszy reaktor.

Premier Morawiecki liczy na to, że wybudowane w Polsce elektrownie jądrowe będą służyć Polakom „przez dekady”.

– Po agresji Rosji na Ukrainę musimy podejmować decyzje dotyczące stabilnego źródła zasilania w energię elektryczną polskich obywateli i polskich firm. Elektrownie jądrowe to bezpiecznik naszego systemu energetycznego – powiedział szef polskiego rządu.

Poza bezpieczeństwem energetycznym, elektrownia jądrowa w naszym kraju ma dać nowe miejsca pracy polskim inżynierom, fizykom jądrowym i wielu innym pracownikom, którzy będą się szkolili w sektorze jądrowym.

Łącznie w Polsce mają powstać trzy elektrownie jądrowe, a koszt pierwszego projektu to kwota sięgająca 90-100 mld zł.

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA