Kontrolowanie cen w sklepach przez rząd jest niezgodne z polskim porządkiem prawnym — wynika z komentarza Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców na antenie Radia Zet.

indeks cen w sklepach detalicznych styczeń-maj 2021 - grafika wpisu

Kontrola cen w sklepach została już zapowiedziana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który chce sprawdzić reakcję sprzedawców na ustawowe obniżki. Jednocześnie UOKiK wezwał przedsiębiorców do niewykorzystywania sytuacji w celu podnoszenia marż kosztem konsumentów.

Zdaniem Rzecznika MŚP Adama Abramowicza tego typu kontrola cen nie powinna mieć w Polsce miejsca, ponieważ w naszym kraju obowiązuje wolny rynek i właściciele sklepów mają prawo sami decydować o cenach sprzedawanych przez siebie produktów. Oznacza to, że rząd mógłby regulować ceny wyłącznie na drodze ustawy, np. poprzez wprowadzenie cen maksymalnych, jak stało się jakiś czas temu na Węgrzech.

— Należy mieć świadomość, że obniżenie stawek VAT nie zawsze zagwarantuje obniżenie ceny brutto (końcowej dla konsumentów), gdyż na tę cenę składają się: koszty operacyjne w tym koszty zakupu towarów i marża, i dopiero do tak wyliczonej kwoty dodaje się VAT. Jeżeli koszty operacyjne będą wzrastały, to przy zachowaniu stałej marży cena musi rosnąć — podkreślił Adam Abramowicz w rozmowie z Radiem Zet.

Źródło: Radio Zet

Poprzedni artykułOto słabości polskiego rynku pracy
Następny artykułUnijne kontrowersje wokół nowej taksonomii