fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonRządowy program dopłat do papierosów „Tytoń+”

Rządowy program dopłat do papierosów „Tytoń+”

Jak wiemy, rządy światowe zajmują się głównie walką z różnymi kryzysami. Ostatnio coraz częściej zdrowotnymi. Prawie wszystko, nawet takie pozornie niezwiązane ze zdrowiem zagadnienia jak rasizm czy klimat, ujmowane są obecnie jako „zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie dlatego, że kiedy przedstawimy je jako „public health emergency”, wtedy krytykom można po prostu powiedzieć, że są szurnięci, ponieważ medycyna jest absolutnie ważniejsza od wolności i praw obywatelskich, a z nauką się w ogóle nie dyskutuje. Prawda?

Prasa podała ostatnio, że co najmniej dwa państwa (Nowa Zelandia i Wielka Brytania) zamierzają zadbać o zdrowie obywateli i walczyć z nałogiem tytoniowym. Już nie poprzez promocję zdrowych zachowań, nie poprzez podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe, ale powolne wdrażanie prawnego zakazu obrotu i spożywania tytoniu. Nie wiem, czy włodarze pamiętają historię wielkiej prohibicji w USA i zdają sobie sprawę z drugoplanowanych, niepożądanych konsekwencji takich paternalistycznych i ultra-moralistycznych interwencji rządowych, ale mniejsza o to. Spróbuję Czytelnikom pokazać, że i tak skończy się to prawdopodobnie na rządowym programie dopłat do papierosów, który roboczo nazwałem „Tytoń+”.

Otóż po pierwsze, jak zapewne Państwo pamiętają, dwa lata temu zakazano nam przemieszczania się, ponieważ mogło to powodować zagrożenie sanitarne. To zresztą była święta prawda, ale takie ograniczenia mają niewątpliwe negatywne skutki uboczne. Oczywistym jest, że rujnują choćby sytuację w niektórych sektorach gospodarki, opartych właśnie na swobodzie ruchu. Na myśl przychodzi tu przede wszystkim turystyka. Walcząc więc z jednym zagrożeniem, rządy zawsze generują przy okazji jakieś inne, z którym również muszą walczyć. To tworzy takie błędne koło, które chyba ma usprawiedliwiać sens istnienia rozbudowanej władzy wykonawczej. W jaki to sposób polski rząd postanowił walczyć ze spadkiem dochodów dla sektora turystycznego? Otóż krótko po zniesieniu pierwszego lockdownu wydał nam bony turystyczne, a więc de facto impuls czy zachętę, aby więcej podróżować. To, co dwa miesiące temu było ściśle zakazane, nagle stało się dotowane. Jak w takiej sytuacji ludzie mają nie czuć, że ktoś robi z nich wariatów?

Po drugie, podobna rzecz ostatnio stała się z węglem. Jak wiemy, węgiel jest brudny, zły, jego spalanie przyspiesza zmiany klimatyczne, a w ogóle to do ogrzewania używają go tylko niewykształcone, biedne, heteroseksualne babuszki na wsiach. Dlatego z paliwami kopalnymi się w Europie walczy, dodatkowo je opodatkowuje, wprowadza specjalne kwoty, jakie można zużyć i to dopiero po zapłaceniu odpowiedniej opłaty. Promowane i dotowane są zresztą inne, „czyste” źródła energii. Może to i nawet wszystko jest słuszne, ale działa do czasu, aż przyjdzie prawdziwy kryzys ekonomiczny i energetyczny. Wtedy okazuje się, że jednak ważniejszy jest komfort wyborców, aby mieli czym palić i nie zamarzali w domach w imię walki z globalnym ociepleniem. I tak Polska Agencja Prasowa cytuje wiceminister Olgę Semeniuk, która oświadczyła: „Chcemy skrócić łańcuchy dostaw, tak aby pośrednicy sprzedający węgiel nie pobierali tak wysokich marż, jeśli to nie zadziała, wprowadzimy dopłaty dla najuboższych”. Po co dopłacać do czegoś, co chcemy wyeliminować i co jest rzekomo zbyteczne? W prywatnej rozmowie mój znajomy zwrócił mi uwagę, że w tej sytuacji rząd zachowuje się tak, jak w słynnym cytacie z Ronalda Reagana (pisał zresztą już o tym fenomenie przy innej okazji red. Tomasz Cukiernik): „Jeśli coś działa – opodatkuj. Jeśli dalej działa – reguluj. Jeśli przestaje działać – dotuj”.

Nie dam sobie ręki uciąć. Podejrzewam jednak, że za kilka lat rządy, które najpierw wprowadzały specjalne podatki, a potem podjęły próbę całkowitego zakazu sprzedaży tytoniu, będą zmuszone go dotować. Wtedy poproszę tylko o tantiemy za wymyślenie sloganu „Tytoń+”.

Michał Góra

Michał Góra
Michał Góra
Zawodowo prawnik i urzędnik, ale hobbystycznie gitarzysta i felietonista. Zwolennik deregulacji, ale nie bezprawia. Relatywista i anarchista metodologiczny, ale propagator umiarkowanie konserwatywnej polityki społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kot w wózku. Nie mam z tym problemu, chyba że chodzi o politykę

Wyścig o ważny urząd nie powinien być wyścigiem obklejonych hasłami reklamowymi promocyjnych wózków. To przystoi w sklepie – też dlatego, że konsument i wyborca to dwie różne role.
5 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Źli flipperzy i dobra lewica

Kiedy socjaliści poszukują rozwiązania jakiegoś palącego problemu, można być pewnym dwóch rzeczy. Po pierwsze – że to, co zaproponują nie będzie rozwiązaniem najprostszym, czyli wolnorynkowym. Po drugie – że skutki realizacji ich propozycji będą kontrproduktywne, a najpewniej uderzą w najsłabszych i najbiedniejszych.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kiedy jeden minister powie tak, a drugi powie nie

Ucznia p. minister Barbary Nowackiej od studenta medycyny p. ministra Dariusza Wieczorka dzieli zaledwie kilka miesięcy, a więc wakacje pomiędzy egzaminem maturalnym a pierwszym semestrem studiów. Co z tego wynika nie tylko dla koalicji rządzącej?
3 MIN CZYTANIA

O pewności prawa i praworządności słów kilka

Ostatnio publicystyka krajowa koncentruje się na problemach jakości i pewności prawa. Wiąże się to z wszechobecnym w naszym kraju bałaganem, który wygląda tak, jakby Polacy posiadali własne państwo nie od ponad tysiąca lat, ze znanymi przerwami, ale od kilku miesięcy. I podobnie jak właściciel dopiero co kupionego samochodu, ale wykonanego w nowej technologii, kompletnie nie mają pojęcia, jak go obsługiwać.
4 MIN CZYTANIA

Czyżby obrońcy praworządności uważali, że pierwsza Rzeczniczka nie była prawdziwym RPO?

Przez kilka ostatnich lat gremia oficjalne, w tym ponadnarodowe, i media prowadzą ożywioną dyskusję na temat stanu praworządności w Polsce. Jest to trochę zabawne z dwóch powodów. O obu poniżej.
4 MIN CZYTANIA