fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatRządy biją rekordy w dopłatach do paliw

Rządy biją rekordy w dopłatach do paliw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport na temat rządowych dopłat do paliw kopalnych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w nowym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2022 r. wartość subsydiów do paliw kopalnych na całym świecie przekroczyła bilion dolarów. Oznacza to, że były one dwa razy większe niż rok wcześniej i prawie pięć razy większe niż w 2020 r. Te działania stoją w sprzeczności z postanowieniami Pakietu Klimatycznego z Glasgow. Dokument z 2021 r. wzywał kraje do wycofania się z dopłat do paliw.

Państwa w ten sposób reagują na globalny wzrost cen surowców naturalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz, spowodowany m.in. wojną na Ukrainie. Rządy minimalizują bezpośrednie zderzenie się konsumentów z wyższymi kosztami przez stosowanie różnych mechanizmów dopłat.

MAE twierdzi, że duża część z tych dotacji nie została efektywnie wykorzystana. Chociaż niektóre z nich mogły faktycznie zapewnić przez jakiś czas niższe ceny dla pewnych grup konsumentów, to finalnie najczęściej prowadziły do zahamowania rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Najczęściej stosowanym przez państwowe władze sposobem jest ustalenie maksymalnej ceny za ropę, gaz czy energię. Jeżeli jej poziom jest poniżej ceny rynkowej, to różnicę dopłacał rząd z budżetu.

iea.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA