fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRządy biją rekordy w dopłatach do paliw

Rządy biją rekordy w dopłatach do paliw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport na temat rządowych dopłat do paliw kopalnych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w nowym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2022 r. wartość subsydiów do paliw kopalnych na całym świecie przekroczyła bilion dolarów. Oznacza to, że były one dwa razy większe niż rok wcześniej i prawie pięć razy większe niż w 2020 r. Te działania stoją w sprzeczności z postanowieniami Pakietu Klimatycznego z Glasgow. Dokument z 2021 r. wzywał kraje do wycofania się z dopłat do paliw.

Państwa w ten sposób reagują na globalny wzrost cen surowców naturalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz, spowodowany m.in. wojną na Ukrainie. Rządy minimalizują bezpośrednie zderzenie się konsumentów z wyższymi kosztami przez stosowanie różnych mechanizmów dopłat.

MAE twierdzi, że duża część z tych dotacji nie została efektywnie wykorzystana. Chociaż niektóre z nich mogły faktycznie zapewnić przez jakiś czas niższe ceny dla pewnych grup konsumentów, to finalnie najczęściej prowadziły do zahamowania rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Najczęściej stosowanym przez państwowe władze sposobem jest ustalenie maksymalnej ceny za ropę, gaz czy energię. Jeżeli jej poziom jest poniżej ceny rynkowej, to różnicę dopłacał rząd z budżetu.

iea.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA