Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport na temat rządowych dopłat do paliw kopalnych.

Pixabay.com

Zgodnie z informacjami zawartymi w nowym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2022 r. wartość subsydiów do paliw kopalnych na całym świecie przekroczyła bilion dolarów. Oznacza to, że były one dwa razy większe niż rok wcześniej i prawie pięć razy większe niż w 2020 r. Te działania stoją w sprzeczności z postanowieniami Pakietu Klimatycznego z Glasgow. Dokument z 2021 r. wzywał kraje do wycofania się z dopłat do paliw.

Państwa w ten sposób reagują na globalny wzrost cen surowców naturalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz, spowodowany m.in. wojną na Ukrainie. Rządy minimalizują bezpośrednie zderzenie się konsumentów z wyższymi kosztami przez stosowanie różnych mechanizmów dopłat.

MAE twierdzi, że duża część z tych dotacji nie została efektywnie wykorzystana. Chociaż niektóre z nich mogły faktycznie zapewnić przez jakiś czas niższe ceny dla pewnych grup konsumentów, to finalnie najczęściej prowadziły do zahamowania rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Najczęściej stosowanym przez państwowe władze sposobem jest ustalenie maksymalnej ceny za ropę, gaz czy energię. Jeżeli jej poziom jest poniżej ceny rynkowej, to różnicę dopłacał rząd z budżetu.

iea.org

Poprzedni artykułIle kosztuje sprzedaż na Amazonie?
Następny artykułSzwajcaria nie skonfiskuje majątków Rosjan