fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatRządząca Finlandią partia będzie dążyć do opuszczenia Unii

Rządząca Finlandią partia będzie dążyć do opuszczenia Unii

Partia Finów zapowiada podjęcie działań, których długoterminowym celem jest opuszczenie przez Finlandię struktur politycznych Unii Europejskiej oraz strefy Euro.

Partia Finów jest obecnie drugą siłą w fińskim parlamencie. W ostatnich wyborach została wyprzedzona o zaledwie 0,7 proc. przez centroprawicową Partię Koalicji Narodowej. Obydwa ugrupowania stworzyły wspólny rząd.

Czeka nas fixit?

Podczas ostatniego kongresu Partia Finów wybrała swojego kandydata na następne wybory prezydenckie. Został nim Jussi Halla-aho, były lider ugrupowania, który od kilku miesięcy pełni obowiązki przewodniczącego parlamentu.

Jego zdaniem długoterminowym celem rządu w Helsinkach powinno być wyjście z Unii Europejskiej oraz opuszczenie strefy Euro. Podkreślił, że UE ogranicza suwerenność państw członkowskich, a także cierpi na „deficyt demokracji”. Jednocześnie polityk zwraca uwagę na potrzebę umocnienia jedności i współpracy państw Starego Kontynentu wobec agresji Rosji na Ukrainę.
Przedstawiciel fińskiej prawicy jest sceptyczny wobec współpracy z Chinami. Jego zdaniem władze kraju powinny podjąć działania, które zmniejszą uzależnienie niektórych sektorów przemysłu od Państwa Środka.

Wspólny dług i zielona transformacja są złe

Inni ważni przedstawiciele Partii Finów deklarują, że tworzony przez nich rząd odrzuci wszystkie kolejne inicjatywy Brukseli, których efektem będzie zaciąganie wspólnego długu przez UE. Ugrupowanie sprzeciwia się też działaniom, które generują kolejne koszty zielonej transformacji.

yle.fi, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA