fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatRządząca Finlandią partia będzie dążyć do opuszczenia Unii

Rządząca Finlandią partia będzie dążyć do opuszczenia Unii

Partia Finów zapowiada podjęcie działań, których długoterminowym celem jest opuszczenie przez Finlandię struktur politycznych Unii Europejskiej oraz strefy Euro.

Partia Finów jest obecnie drugą siłą w fińskim parlamencie. W ostatnich wyborach została wyprzedzona o zaledwie 0,7 proc. przez centroprawicową Partię Koalicji Narodowej. Obydwa ugrupowania stworzyły wspólny rząd.

Czeka nas fixit?

Podczas ostatniego kongresu Partia Finów wybrała swojego kandydata na następne wybory prezydenckie. Został nim Jussi Halla-aho, były lider ugrupowania, który od kilku miesięcy pełni obowiązki przewodniczącego parlamentu.

Jego zdaniem długoterminowym celem rządu w Helsinkach powinno być wyjście z Unii Europejskiej oraz opuszczenie strefy Euro. Podkreślił, że UE ogranicza suwerenność państw członkowskich, a także cierpi na „deficyt demokracji”. Jednocześnie polityk zwraca uwagę na potrzebę umocnienia jedności i współpracy państw Starego Kontynentu wobec agresji Rosji na Ukrainę.
Przedstawiciel fińskiej prawicy jest sceptyczny wobec współpracy z Chinami. Jego zdaniem władze kraju powinny podjąć działania, które zmniejszą uzależnienie niektórych sektorów przemysłu od Państwa Środka.

Wspólny dług i zielona transformacja są złe

Inni ważni przedstawiciele Partii Finów deklarują, że tworzony przez nich rząd odrzuci wszystkie kolejne inicjatywy Brukseli, których efektem będzie zaciąganie wspólnego długu przez UE. Ugrupowanie sprzeciwia się też działaniom, które generują kolejne koszty zielonej transformacji.

yle.fi, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA