fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaArchiwumRządzie, słuchaj wreszcie przedsiębiorców i ich Rzecznika

Rządzie, słuchaj wreszcie przedsiębiorców i ich Rzecznika

Od początku zadziwiającym było, że do zespołu przygotowującego założenia pakietu mającego ratować firmy nie zaproszono Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. A przecież nie można wskazać momentu, w którym ten urząd byłby bardziej potrzebny niż właśnie ten. Tymczasem Rzecznik jest niejako na uboczu, nie ma go w sztabie kryzysowym dotyczącym gospodarki, chociaż znalazło się tam miejsce m.in. dla prezesa UOKiK. Trudno to logicznie wytłumaczyć. I trudno nie odnieść wrażenia, że minister Adam Abramowicz ma prawo czuć się jak piąte koło u wozu. Nie ulega wątpliwości, że powinien wieść on prym w przygotowywaniu przepisów pakietu antykryzysowego. Jeśli ma być niesłuchany teraz, to najpewniej nie ma w ogóle sensu, aby jego Biuro w ogóle istniało. Okazuje się bowiem, że dla rządzących nie jest partnerem do dyskusji.

Przy Rzeczniku działa Rada Przedsiębiorców – ciało, które wypracowało ważne i potrzebne propozycje zmian prawnych dla biznesu. To tam przedsiębiorcy z różnych branż i sektorów naradzali się, jak rząd powinien zaadresować pomoc i gdzie są największe potrzeby. Szkoda, że obradom tego gremium nie przesłuchiwały się władze Ministerstwa Rozwoju czy Ministerstwa Finansów. Posiedzenia Rady również nie mają większego sensu, jeśli są zupełnie ignorowane przez władze. Rzecznik, skąpo wyposażony w kompetencje, może jedynie apelować, prosić i wysyłać listy, ale widać, że to jedynie wołanie na puszczy. Stawia to wszystko pod jednym wielkim znakiem zapytania całą tzw. Konstytucję biznesu. Skoro jej gwarant jest ignorowany przez najważniejszych decydentów, to i powołująca go tzw.Konstytucja może równie dobrze trafić do kosza.

Kryzys, jaki wybuchł na naszych oczach, ma precedensowy charakter. Uderza zarówno w popyt, jak i w podaż. Osłabia gospodarkę praktycznie pod każdym względem. Walka z nim nie może mieć charakteru pozornego, tu potrzebne są działania zdecydowane i szybkie. Poprawki do poprawek i nowelizacje nowelizacji to w tych warunkach strata czasu. Jeśli polska gospodarka ma nie wpaść w czarną dziurę, rząd musi wystrzelić z bazooki. Nie ma co sypać drobniakami i tworzyć kazuistyczne katalogi tych, którzy mogą skorzystać ze wsparcia oraz tych, którzy mają być z niego – zupełnie nie wiedzieć czemu – wykluczeni. Potrzebna jest współpraca wszystkich instytucji rozwojowych takich jak PFR i BGK oraz zaangażowanie NBP. To właśnie bank centralny poprzez np. BGK powinien wpompować w firmy środki, tyle ile będzie potrzeba. Kredyty powinny być nieoprocentowane, a w wielu wypadkach podlegać umorzeniu. Obawiam się, że banki komercyjne będą robić uniki i niechętnie pożyczać przedsiębiorcom pieniądze, nawet jeśli gwarantem zwrotu do wysokości 80 procent ma być polski bank rozwojowy.

Zmiany w podatkach także muszą pójść dużo dalej. Ministerstwo Finansów już powinno przygotować nowelizację ustawy o VAT skracającą termin zwrotów do maksymalnie dwóch tygodni. To, że tak się nie stało, nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Ile razy przedsiębiorcy mogą apelować o rzeczy zupełnie oczywiste? Satysfakcja, że miało się rację, jest tutaj marnym pocieszeniem….

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA