fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajRzecznik MŚP o polskim absurdzie płacy minimalnej

Rzecznik MŚP o polskim absurdzie płacy minimalnej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców twierdzi, że w Polsce może dojść do sytuacji, w której wszyscy będą zarabiali płacę minimalną.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach wezwał do reformy polskiej płacy minimalnej. Jego zdaniem dzisiaj temat ten wymknął się spod kontroli i idzie w absurdalnym kierunku, jakim byłoby zarabianie przez wszystkich minimalnej krajowej.

Adam Abramowicz tłumaczy, że jeszcze niedawno związki zawodowy chciały, aby płaca minimalna w Polsce była równa połowie płacy średniej, a już w 2024 roku będzie to 55 proc. i zgodnie z metodologią GUS dotyczy to tylko firm zatrudniających powyżej 10 osób. Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie firmy, to płaca minimalna wyniesie już 70 proc. średniej.

Jakie to będą skutki? Spłaszczanie ciągle tych płac powoduje, że nie możemy – mając ograniczone możliwości podnoszenia cen za swoje usługi i towary – wynagradzać pracowników, którzy są efektywni, zaangażowani, pracowici, bo musimy cały czas podnosić płacę minimalną i następuje spłaszczenie tej płacy. Niedługo będziemy mieli sytuację, że wszyscy będziemy zarabiali płacę minimalną.to jest w ekonomii zupełny absurd

– powiedział rzecznik MŚP.

W związku z powyższym Adam Abramowicz wezwał do pilnych zmian. Powinny one opierać się na dialogu, ale podstawą musi być mechanizm, w którym płaca minimalna jest powiązana z parametrem ekonomicznym polegającym na realnej średniej i stałym procencie, aby wartości te nie były zmieniane przez polityków pod naciskiem związkowców lub innych grup. Rzecznik podkreślił, że racjonalizacja i uregulowanie parametru płacy minimalnej to wspólne zadanie dla rzecznika, rady przedsiębiorców oraz całego biznesu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA