fbpx
poniedziałek, 2 grudnia, 2024
Strona głównaKrajRzecznik MŚP o polskim absurdzie płacy minimalnej

Rzecznik MŚP o polskim absurdzie płacy minimalnej

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców twierdzi, że w Polsce może dojść do sytuacji, w której wszyscy będą zarabiali płacę minimalną.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach wezwał do reformy polskiej płacy minimalnej. Jego zdaniem dzisiaj temat ten wymknął się spod kontroli i idzie w absurdalnym kierunku, jakim byłoby zarabianie przez wszystkich minimalnej krajowej.

Adam Abramowicz tłumaczy, że jeszcze niedawno związki zawodowy chciały, aby płaca minimalna w Polsce była równa połowie płacy średniej, a już w 2024 roku będzie to 55 proc. i zgodnie z metodologią GUS dotyczy to tylko firm zatrudniających powyżej 10 osób. Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie firmy, to płaca minimalna wyniesie już 70 proc. średniej.

Jakie to będą skutki? Spłaszczanie ciągle tych płac powoduje, że nie możemy – mając ograniczone możliwości podnoszenia cen za swoje usługi i towary – wynagradzać pracowników, którzy są efektywni, zaangażowani, pracowici, bo musimy cały czas podnosić płacę minimalną i następuje spłaszczenie tej płacy. Niedługo będziemy mieli sytuację, że wszyscy będziemy zarabiali płacę minimalną.to jest w ekonomii zupełny absurd

– powiedział rzecznik MŚP.

W związku z powyższym Adam Abramowicz wezwał do pilnych zmian. Powinny one opierać się na dialogu, ale podstawą musi być mechanizm, w którym płaca minimalna jest powiązana z parametrem ekonomicznym polegającym na realnej średniej i stałym procencie, aby wartości te nie były zmieniane przez polityków pod naciskiem związkowców lub innych grup. Rzecznik podkreślił, że racjonalizacja i uregulowanie parametru płacy minimalnej to wspólne zadanie dla rzecznika, rady przedsiębiorców oraz całego biznesu.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA