fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRzecznik MŚP wkracza na scenę i pisze do premiera w sprawie pakietu...

Rzecznik MŚP wkracza na scenę i pisze do premiera w sprawie pakietu antykryzysowego

W tych okolicznościach na scenę postanowił wkroczyć rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. To na Abramowicza powinny być teraz skierowane oczy opinii publicznej i z jego głosem rząd powinien się mocno liczyć jeśli chodzi o rozwiązania wspierające przedsiębiorców. To przecież grupa, w których kotonawirusowe tsunami uderza z potężną siłą. Tak jednak nie jest. Być może dlatego rzecznik postanowił napisać do premiera list podany następnie do publicznej wiadomości.

W treści listu minister Abramowicz zwraca uwagę na skalę problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy w związku z szerzącym się wirusem. Zauważa, że wielu z nich nie osiągnie w najbliższym czasie przychodów i stanie w obliczu plajty. Tymczasem aby skorzystać ze wsparcia i odroczenia składek na ZUS, wypełnić trzeba skomplikowany formularz który, jak podaje w zawartym w liście przykładzie, dla wielu przedsiębiorców jest nie do przebrnięcia.

W związku z tym rzecznik wskazuje, że opcję prolongaty w opłacaniu składek na ZUS zastąpić należy dobrowolnością, ta obowiązywałaby w okresie trzech miesięcy. Jak wskazuje minister Abramowicz, gdyby wszystkie firmy z takiej możliwości skorzystały, byłby to koszt 3 miliardów złotych. Jego zdaniem dobrowolność to rozwiązanie prostsze, bo nie wymaga wypełniania rozbudowanych wniosków, zatem więcej podmiotów będzie mogło z niej szybko skorzystać.

Po szczegóły odsyłam do listu. Sama propozycja w nim zawarta zasługuje na poparcie. W dokumencie zabrakło jednak także innych postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców. Są wśród nich takie jak: szybszy zwrot VAT, zawieszenie mechanizmu podzielonej płatności, brak poboru opłat czynszowych i podatku od nieruchomości. Dobrze, aby w takim liście także one wybrzmiały. Szczególnie, że każdy z nich cieszy się szerokim poparciem środowiska przedsiębiorców.

Pozostaje mieć nadzieję, że rząd w końcu usłyszy ich apele, na ten moment w kręgach rządowych dominują bowiem samozachwyt nad skalą pakietu antykryzysowego. Problem polega na tym, że mało kto ten zachwyt podziela. Skala problemów jest zaś ogromna i wymaga odpowiedniej reakcji, nie ma zatem na co czekać.

TUTAJ PEŁNA TREŚĂ„† LISTU ADAMA ABRAMOWICZA DO PREMIERA

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA