fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumRzecznik powinien mieć więcej uprawnień

Rzecznik powinien mieć więcej uprawnień

Nowa jakość, której gwarantem miały być zapisy prawa przedsiębiorców i zawarte tam zasady. Na ich straży stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest nim Adam Abramowicz, były poseł, człowiek, któremu od lat sprawy przedsiębiorczości w Polsce leżą na sercu.

Po tych osiemnastu miesiącach można już pokusić się o pewne podsumowania. Niestety, jak dotąd sytuacja nie wygląda najlepiej. Konstytucja biznesu przewiduje m.in. rozstrzyganie wątpliwości prawnych, ale też faktycznych na korzyść przedsiębiorcy. W prawie podatkowym także obowiązuje taka zasada, nosi ona nazwę in dubio pro tributario i oznacza, że wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego powinno się rozstrzygać na korzyść podatnika. Brzmi pięknie, prawda? Ala atrakcyjne regulacje stoją w jaskrawej kontrze do praktyki. Tutaj sprawy mają się już zupełnie inaczej. Np. w CIT na korzyść podatnika trudności interpretacyjne rozstrzygnięto bagatela… dwa razy! To nie żart. Szanowni Państwo, takie są fakty. To świat, z którym mierzyć się muszą każdego dnia polscy przedsiębiorcy. I widać, że łatwego życia nie mają. Prawo się zmienia, cała reszta pozostaje bez zmian. Najpewniej dlatego, że nie ma kto tak na poważnie tego prawa wyegzekwować.

Teoretycznie Rzecznik MŚP ma uprawnienie zwracania się do przełożonych o ukaranie urzędników niestosujących obowiązujących przepisów. W praktyce jednak do nałożenia dyscyplinarek nie dochodzi. Nie było dotychczas ani jednej takiej sytuacji, wszystkie jego wnioski trafiają do kosza. Jak ma zatem bronić w takiej sytuacji przedsiębiorców, trudno stwierdzić. To wyraźny feler obecnego prawa – wnioskować można wszędzie i o wszystko, jeśli jednak nie ma się realnych sposobów, aby kara doszła do skutku, to narzędzie to można porównać do mokrego kapiszonu. Jest, bo jest, ale jakby go nie było, w zasadzie nic by się nie zmieniło. Stąd bardzo ważny postulat, aby Rzecznik MŚP miał więcej uprawnień, w tym dyscyplinujących urzędników. Nie tylko prawo do wnioskowania, ale także do nakładania konkretnych sankcji na tych, którzy śmieją się do rozpuku, kiedy słyszą o prawach przedsiębiorców. Obecnie urząd rzecznika MŚP sprawuje człowiek, który naprawdę chce działać i który w swoją pracę wkłada wielkie zaangażowanie. Widać jednak, że wobec machiny urzędniczej to za mało. Tu trzeba być uzbrojonym w konkretne i mocne uprawnienia, w tym dyscyplinujące. Jeśli prawo przedsiębiorców faktycznie ma funkcjonować, a nie być tylko stekiem ładnie brzmiących haseł, ta zmiana jest więcej niż konieczna.

Dodatkowo rzecznik upomina się o możliwość udziału w postępowaniach przed sądami powszechnymi dotyczącymi ubezpieczeń społecznych. Ma taką możliwość, jeśli chodzi o sądownictwo administracyjne, dziw bierze, że nie ma jej, jeśli chodzi o spory z ZUS. Można to potraktować jako pewne przeoczenie, które niezwłocznie trzeba naprawić, tak aby ochrona polskich przedsiębiorców była skuteczniejsza. Wiele z ich skarg i problemów dotyczy właśnie składek na ubezpieczenia społeczne, to sprawa nie mniej istotna jak problemy, które polski mały i średni biznes ma ze skarbówką.

Proponowane zmiany można załatwić jedną krótką nowelizacją. Nie ma tu zatem żadnego alibi dla bezczynności. Pozostaje oczekiwać, że zapisy konstytucji biznesu przełożą się na rzeczywistość i nie trzeba będzie czekać na to dekadę albo i dłużej. Jestem przekonany, że może się to stać dużo szybciej. Trzeba tylko chcieć.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA