Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do resortu finansów o rozważenie zmian w prawie, które dawałyby mu dostęp do akt będących tajemnicą skarbową. Jak tłumaczy, taki dostęp ułatwiłby mu obronę praw podatników, a możliwość zapoznania się z całością akt podatkowych jest konieczna np. do przyłączenia się do sprawy sądowej danego podatnika.

Fot. PAP/Marcin Obara

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów Wiącek zwrócił uwagę na to, że brak dostępu do akt stanowiących tajemnicę skarbową (m.in. informacje z banków i innych instytucji finansowych) w praktyce utrudnia realizację ustawowych zadań RPO. Jak podkreśla rzecznik, zapoznanie się z całością akt podatkowych jest w niektórych sytuacjach konieczne, by chronić konstytucyjne prawa i wolności podatników.

„Problem pojawia się, gdy rzecznik zwraca się do organów podatkowych o udostępnienie akt konkretnej sprawy z postępowania podatkowego, jeszcze przed formalnym zgłoszeniem udziału w postępowaniu przed sądem administracyjnym. W wielu przypadkach organy – powołując się na ograniczony dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową, w tym zawierających informacje otrzymane z banków i innych instytucji finansowych – odmawiają RPO nadesłania takiej dokumentacji” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez RPO.

Rzecznik przekonuje, że możliwość zapoznania się z całością akt podatkowych jest konieczna do dokonania wszechstronnej analizy poszczególnych spraw i podejmowania decyzji odnośnie ewentualnej interwencji procesowej.

W piśmie skierowanym do resortu finansów RPO zaapelował o rozważenie zmian w obecnych przepisach, które dałyby mu pełen dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową, w tym również akt obejmujących informacje pochodzące z banków i innych instytucji finansowych. Rzecznik wskazuje przy tym, że taki dostęp byłby potrzebny jeszcze przed ewentualnym udziałem w postępowaniu przed sądem administracyjnym.

Poprzedni artykułSTEFAN TRACZYK: „Chcemy ożywić ogromny potencjał lasów prywatnych” [NASZ WYWIAD]
Następny artykułWspółpraca nauki z biznesem. Warto!