fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRzecznik Praw Obywatelskich apeluje o dostęp do akt stanowiących tajemnicę skarbową

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o dostęp do akt stanowiących tajemnicę skarbową

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do resortu finansów o rozważenie zmian w prawie, które dawałyby mu dostęp do akt będących tajemnicą skarbową. Jak tłumaczy, taki dostęp ułatwiłby mu obronę praw podatników, a możliwość zapoznania się z całością akt podatkowych jest konieczna np. do przyłączenia się do sprawy sądowej danego podatnika.

W piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów Wiącek zwrócił uwagę na to, że brak dostępu do akt stanowiących tajemnicę skarbową (m.in. informacje z banków i innych instytucji finansowych) w praktyce utrudnia realizację ustawowych zadań RPO. Jak podkreśla rzecznik, zapoznanie się z całością akt podatkowych jest w niektórych sytuacjach konieczne, by chronić konstytucyjne prawa i wolności podatników.

„Problem pojawia się, gdy rzecznik zwraca się do organów podatkowych o udostępnienie akt konkretnej sprawy z postępowania podatkowego, jeszcze przed formalnym zgłoszeniem udziału w postępowaniu przed sądem administracyjnym. W wielu przypadkach organy – powołując się na ograniczony dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową, w tym zawierających informacje otrzymane z banków i innych instytucji finansowych – odmawiają RPO nadesłania takiej dokumentacji” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez RPO.

Rzecznik przekonuje, że możliwość zapoznania się z całością akt podatkowych jest konieczna do dokonania wszechstronnej analizy poszczególnych spraw i podejmowania decyzji odnośnie ewentualnej interwencji procesowej.

W piśmie skierowanym do resortu finansów RPO zaapelował o rozważenie zmian w obecnych przepisach, które dałyby mu pełen dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową, w tym również akt obejmujących informacje pochodzące z banków i innych instytucji finansowych. Rzecznik wskazuje przy tym, że taki dostęp byłby potrzebny jeszcze przed ewentualnym udziałem w postępowaniu przed sądem administracyjnym.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA