fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesSą nowe pieniądze dla małych i średnich firm

Są nowe pieniądze dla małych i średnich firm

Najnowsza dostępna pomoc finansowa dla MŚP ma promować ich współpracę z większymi przedsiębiorstwami oraz ze światem naukowym. Co ciekawe, popierane są – już tradycyjnie – nie tylko projekty z obszaru cyberbezpieczeństwa, ale także innowacyjnych narzędzi opartych na grach. Z kolei rolnicy będą mogli skorzystać z dotacji na nowy sprzęt rolniczy, a także na środki transportu, pod warunkiem jednak, że emitują one jak najmniej szkodliwych spalin.

Już od 19 października, ale tylko do 4 listopada 2022 roku, przedsiębiorcy i naukowcy realizujący projekty w obszarze innowacji cyfrowych mogą składać wnioski w konkursie tematycznym „Szybka ścieżka”, zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich wydzielonych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Na wsparcie przedsiębiorców oraz współpracujących z nimi naukowców przeznaczono ogółem 645 mln zł, z czego aż 430 mln zł zostanie wydanych na projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa samodzielnie lub w konsorcjach z innymi MŚP albo z jednostkami naukowymi (przewidziano 77 mln zł dla województwa mazowieckiego oraz 353 mln zł z alokacji dla pozostałych województw).
215 mln złotych zostanie przeznaczonych na projekty realizowane przez duże firmy samodzielnie lub w konsorcjach z innymi dużymi przedsiębiorstwami lub – co istotne – z mniejszymi firmami (wiele mówi się o sensowności współpracy dużych, doświadczonych przedsiębiorstw z przedsiębiorcami sektora MŚP oraz wspierającymi ich jednostkami naukowymi). W tym 38 mln zł przewidziano z alokacji dla województwa mazowieckiego oraz 177 mln zł – z alokacji dla pozostałych województw.

Minimalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 5 mln zł, a maksymalna, jak można przypuszczać, przeznaczona jest dla większych konsorcjów realizujących duże projekty i może sięgnąć aż 50 mln euro.

Co będzie finansowane? Przede wszystkim przedsięwzięcia, która opłacą się w średnim oraz w dłuższym horyzoncie czasowym, a więc z dynamicznie rozwijających się obszarów cyberbezpieczeństwa, niezbędnej cyfryzacji przemysłu oraz wprowadzania tzw. cyfrowych technologii kreacyjnych. Pod tym ostatnim, tajemniczym określeniem, kryją się: rozwój mechanizmów automatycznego generowania treści w grach; platformy, silniki oraz techniki przetwarzania na potrzeby gier; nowe narzędzia i mechanizmy interakcji wykorzystujące innowacyjne interfejsy i mechanizm interakcji z grą i otoczeniem; opracowanie narzędzi wspierających i automatyzujących procesy wytwórcze gier; cyfrowa dystrybucja i wieloosobowe rozgrywki online oraz projektowanie i wzornictwo w zakresie gier video; opracowanie rozwiązań software’owych; rozwój gier poważnych.

Jeszcze nie ruszył KPO, ale…

Dyskusje nadal się toczą wokół tego, skąd wezmą się pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przyjmuje zgłoszenia w ramach czterech naborów z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dotyczą one m.in. przetwarzanie produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury realizowanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Samo wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będzie dotyczyło przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury. Refundacji ma podlegać do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, natomiast obowiązujące limity pomocy to: 3 mln zł dla mikroprzedsiębiorstw, 10 mln zł dla firm o statusie małego przedsiębiorstwa oraz 15 mln zł dla średniej wielkości przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup i instalację nowych maszyn i urządzeń, ale także środków transportu – pod warunkiem jednak, że spełniają one

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA