fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSą pieniądze z funduszy europejskich. Dla nowoczesnych przedsiębiorców

Są pieniądze z funduszy europejskich. Dla nowoczesnych przedsiębiorców

Nie jest tak, jakby mogło się czasem wydawać, że Polska jest całkiem pozbawiona dotacji z Unii Europejskiej. Istnieją specjalne fundusze – także takie, z których mogą korzystać małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Aby z nich skorzystać, trzeba oczywiście spełnić określone warunki.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (tzw. FENG) zamyka się w kwocie aż 7,9 mld euro i w praktyce całość jest przeznaczona na dotacje dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przeszło połowa tych środków została zarezerwowana na realizację projektów przedsiębiorców, którzy chcą unowocześniać swoje firmy wprowadzając w nich określone innowacje. Oznacza to, że przedsiębiorca może dostać dotację, jeśli zamierza sprzedawać ulepszone produkty oraz świadczyć nowocześniejsze usługi (lub już to zaczął robić), przyczyniając się tym samym także do rozwoju całej polskiej gospodarki.

Czym są te „innowacje”?

Otrzymanie dotacji jest uwarunkowane „wypracowaniem nowych produktów czy usług oraz ich modyfikacją, w tym również produkcyjną”. Co istotne, innowacje produktowe, czy w sposobie świadczenia usług, muszą w tym przypadku bazować na wynikach prac badawczo-rozwojowych (B+R). Przedsiębiorca powinien więc współpracować z naukowcami i ekspertami, a potem potrafić w praktyce wdrażać wyniki ich pracy. Na dotacje mogą obecnie liczyć zwłaszcza projekty związane z tzw. „zazielenianiem przedsiębiorstw” oraz ich cyfryzacją. To drugie pozwala przedsiębiorcom nie tylko skutecznie konkurować na rynku, ale czasem w ogóle się na nim utrzymać.

Priorytety w programie

FENG składa się z czterech priorytetów. Pierwszy, wyżej opisany promuje nowatorskie rozwiązania w firmie. Drugi koncentruje się na tworzeniu warunków sprzyjających wprowadzaniu innowacji i w jego ramach dostępny jest także tzw. kredyt technologiczny, czyli połączenie kredytu z dotacją na wdrożenie innowacji bazującej na dorobku pracy naukowców. Trzeci priorytet wspiera prowadzenie zielonej transformacji, a w jego ramach dostępny jest zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI (Important Projects of Common European Interest, czyli Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania). Dotyczą one m.in. wysokowydajnych technologii wodorowych oraz zamówień publicznych na prace B+R nad całkiem nowymi rozwiązaniami i produktami sprzyjającymi jednocześnie niskoemisyjności. Czwarty priorytet z kolei finansuje różne formy doradztwa pozwalające opracowywać lepsze produkty i skuteczniej zdobywać dotacje.

Nowe podejście do przedsiębiorców

„W stosunku do Programu Inteligentny Rozwój, FENG oferuje wiele zmian i ułatwień dla przedsiębiorców. Potencjalni beneficjenci spotkają się z zupełnie nowym podejściem do współpracy na linii wnioskodawca – instytucje pośredniczące. Jego podstawą jest maksymalne uproszczenie procedur i procesów oraz sprawniejsza komunikacja. Dotyczy to zarówno etapów przed przyznaniem dotacji, jak i późniejszej obsługi” – czytamy na stronie funduszeeuropejskie.pl.

Warto więc śledzić aktualności związane z programem FENG na www.feng.gov.pl oraz korzystać z bezpłatnych usług informacyjnych, takich jak STEP i Innovation Coach (www.innovationcoach.pl).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA