fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesSą pieniądze z funduszy europejskich. Dla nowoczesnych przedsiębiorców

Są pieniądze z funduszy europejskich. Dla nowoczesnych przedsiębiorców

Nie jest tak, jakby mogło się czasem wydawać, że Polska jest całkiem pozbawiona dotacji z Unii Europejskiej. Istnieją specjalne fundusze – także takie, z których mogą korzystać małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Aby z nich skorzystać, trzeba oczywiście spełnić określone warunki.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (tzw. FENG) zamyka się w kwocie aż 7,9 mld euro i w praktyce całość jest przeznaczona na dotacje dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przeszło połowa tych środków została zarezerwowana na realizację projektów przedsiębiorców, którzy chcą unowocześniać swoje firmy wprowadzając w nich określone innowacje. Oznacza to, że przedsiębiorca może dostać dotację, jeśli zamierza sprzedawać ulepszone produkty oraz świadczyć nowocześniejsze usługi (lub już to zaczął robić), przyczyniając się tym samym także do rozwoju całej polskiej gospodarki.

Czym są te „innowacje”?

Otrzymanie dotacji jest uwarunkowane „wypracowaniem nowych produktów czy usług oraz ich modyfikacją, w tym również produkcyjną”. Co istotne, innowacje produktowe, czy w sposobie świadczenia usług, muszą w tym przypadku bazować na wynikach prac badawczo-rozwojowych (B+R). Przedsiębiorca powinien więc współpracować z naukowcami i ekspertami, a potem potrafić w praktyce wdrażać wyniki ich pracy. Na dotacje mogą obecnie liczyć zwłaszcza projekty związane z tzw. „zazielenianiem przedsiębiorstw” oraz ich cyfryzacją. To drugie pozwala przedsiębiorcom nie tylko skutecznie konkurować na rynku, ale czasem w ogóle się na nim utrzymać.

Priorytety w programie

FENG składa się z czterech priorytetów. Pierwszy, wyżej opisany promuje nowatorskie rozwiązania w firmie. Drugi koncentruje się na tworzeniu warunków sprzyjających wprowadzaniu innowacji i w jego ramach dostępny jest także tzw. kredyt technologiczny, czyli połączenie kredytu z dotacją na wdrożenie innowacji bazującej na dorobku pracy naukowców. Trzeci priorytet wspiera prowadzenie zielonej transformacji, a w jego ramach dostępny jest zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI (Important Projects of Common European Interest, czyli Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania). Dotyczą one m.in. wysokowydajnych technologii wodorowych oraz zamówień publicznych na prace B+R nad całkiem nowymi rozwiązaniami i produktami sprzyjającymi jednocześnie niskoemisyjności. Czwarty priorytet z kolei finansuje różne formy doradztwa pozwalające opracowywać lepsze produkty i skuteczniej zdobywać dotacje.

Nowe podejście do przedsiębiorców

„W stosunku do Programu Inteligentny Rozwój, FENG oferuje wiele zmian i ułatwień dla przedsiębiorców. Potencjalni beneficjenci spotkają się z zupełnie nowym podejściem do współpracy na linii wnioskodawca – instytucje pośredniczące. Jego podstawą jest maksymalne uproszczenie procedur i procesów oraz sprawniejsza komunikacja. Dotyczy to zarówno etapów przed przyznaniem dotacji, jak i późniejszej obsługi” – czytamy na stronie funduszeeuropejskie.pl.

Warto więc śledzić aktualności związane z programem FENG na www.feng.gov.pl oraz korzystać z bezpłatnych usług informacyjnych, takich jak STEP i Innovation Coach (www.innovationcoach.pl).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA