fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajSąd Najwyższy zdecydował w sprawie składek ZUS

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie składek ZUS

Sąd Najwyższy podjął ważną decyzję w sprawie zaniżania wymiaru pracy w celu płacenia niższych składek ZUS.

Sąd Najwyższy stwierdził, że właścicielka firmy celowo zaniżyła wymiar pracy zatrudnionego męża tylko po to, aby płacić niższe składki ZUS – poinformował Business Insider Polska. Takie stanowisko sądu jest ważne dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

Omawiana sprawa dotyczy firmy zajmującej się sprzedażą samochodów osobowych i pośrednictwem leasingowo-pożyczkowym, której właścicielka od 1 marca 2013 roku zatrudniała swojego męża na 1/25 etatu i z wynagrodzeniem w wysokości ok. 100 zł miesięcznie. Według ZUS małżonkowie celowo zawarli umowę w tak niskim wymiarze, aby obniżyć składki na ubezpieczenie społeczne.

Mąż przedsiębiorczyni podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca z prowadzącym działalność gospodarczą, a nie pracownik na 1/25 etatu. Tym samym składki należy odprowadzać nie od zadeklarowanego wynagrodzenia (wspomniane ok. 100 zł) tylko od co najmniej 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku to 4161 zł; w 2020 r. było to 3136 zł 20 gr)

– podał Business Insider Polska, cytując decyzję koszalińskiego ZUS-u.

Małżeństwo nie zgodziło się z interpretacją ZUS, więc sprawa trafiła na wokandę sądową – od Sądu Okręgowego, przez Apelacyjny aż po Sąd Najwyższy. W trakcie analizy sprawy sądy prześwietliły działalność firmy i okazało się, że mężczyzna regularnie wykonywał obowiązki służbowe, które nijak miały się do deklarowanej 1/25 etatu. Według sądu mężczyzna w istocie był współpracownikiem małżonki, a jego wymiar pracy był celowo zaniżony. Decyzja ZUS została utrzymana, tym bardziej, że małżonkowie nie skorzystali efektywnie z możliwości odwołania, bo np. nie złożyli informacji o całości dochodów prowadzonego przedsiębiorstwa, mimo że byli do tego zobowiązywani.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA