fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSadownicy mają kłopoty. Tak źle jeszcze nie było

Sadownicy mają kłopoty. Tak źle jeszcze nie było

Polscy sadownicy przygotowują się do zbiorów jabłek. Problem w tym, że brakuje im pracowników.

Związek Sadowników RP szacuje, że tegoroczne zbiory jabłek wyniosą 4 mln ton. Niestety, przez brak pracowników do zbiorów, część z jabłek pozostanie w sadach i się zmarnuje. Problemu nie rozwiązuje napływ uchodźców z Ukrainy, bo praca w sadzie jest ciężka, a ludność napływająca ze wschodu to głównie kobiety z dziećmi, bez doświadczenia w takiej pracy. Polacy w sadach zatrudniać się nie chcą, bo zarobki są niewielkie. Wszystko przez wysokie koszty produkcji i niskie ceny sprzedaży jabłek.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski twierdzi, że mieszkańcy ukraińskich wsi, którzy mogliby pracować w sadach, mają problem z uzyskaniem wiz, natomiast osoby, które przyjechały wcześniej na podstawie paszportu biometrycznego i wróciły na Ukrainę drugi raz przyjechać nie mogą. W związku z tym związek zwrócił się do rządu o zmianę lub złagodzenie przepisów, aby wjazd do Polski był możliwy w ruchu bezwizowym i bez konieczności odczekania minimum 90 dni. Związek szuka pracowników z innych państw, nawet z Nepalu i Indii, ale tu też są problemy z wizami.

Dziś głównym problemem sadowników – obok braku pracowników – jest dylemat, czy przetrzymywać jabłka w chłodni, czy sprzedawać je od razu. Przez drożejącą energię więcej sadowników decyduje się na sprzedaż, przez co jabłek na rynku jest dużo i to w niskiej cenie. Według informacji przekazanych przez Mirosława Maliszewskiego obecnie większość jabłek kierowanych jest do konsumpcji i np. za odmianę Gala sadownicy otrzymują 1-1,5 zł za kilogram, a za jabłka do przetwórstwa przemysł płaci 38-40 gr za kilogram.

Sadownicy mają również problemy z eksportem, bo wcześniej dużo jabłek wysyłano na Białoruś i na Ukrainę, a dziś są to sporadyczne przypadki. Innym celem eksportowym polskich jabłek był Egipt, ale obecnie kraj ten oszczędza pieniądze na zakup zbóż. Polskie jabłka trafiają więc na rynek europejski, ale to nie ratuje sytuacji.

– Zawsze były problemy w sadownictwie, ale tak źle jak w tym sezonie jeszcze nie było. Jeżeli konflikt na Ukrainie się nie zakończy, sadownicy pozostaną bez rynków zbytu – podsumował Mirosław Maliszewski.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA