W stolicy Korei Południowej uruchomiono pierwsze autonomiczne taksówki, które nie są kierowane przez człowieka.

Pierwsze autonomiczne pojazdy będą wozić pasażerów w Gangnam, najbardziej zatłoczonej dzielnicy Seulu, w ramach usługi RoboRide. Elektryczne taksówki marki Hyundai Ioniq 5 działają na wysokim 4. poziomie autonomii jazdy. To znaczy, że systemy samochodów są w stanie w pełni samodzielnie poruszać nim we wskazanym obszarze i w określonych warunkach. Mimo to będą w nich też obecni kierowcy mający przejmować kontrolę nad autem w momentach zagrożenia.

W inauguracyjnej przejażdżce wziął udział Oh Se-hoon, burmistrz Seulu. Jego zdaniem doświadczenie podróży było naturalne i niczym nie różniło się od jazdy samochodem prowadzonym przez żywego kierowcę.

Początkowo RoboRide będą obsługiwać dwa pojazdy, a dwa kolejne zostaną dołączone do projektu w sierpniu. Następne będą uruchamiane systematycznie przez najbliższy rok. Kurs można zamówić przez specjalną aplikację.

Władze Korei Południowej chcą, żeby w 2027 roku flota samochodów autonomicznych funkcjonowała już w całym kraju. W roku 2030 ma ona być zwykłym elementem życia codziennego mieszkańców państwa.

upi.com

Poprzedni artykułRząd zwaloryzuje wynagrodzenia za zamówienia publiczne?
Następny artykułDzień Wolności Podatkowej 9 dni wcześniej