fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSamorządy mają problem. Chodzi o wynagrodzenia

Samorządy mają problem. Chodzi o wynagrodzenia

Zamrożenie wynagrodzeń w administracji samorządowej może sprawić, że pogłębi się problem z brakiem chętnych do pracy w lokalnych urzędach.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2024 rok de facto zamraża maksymalne wynagrodzenia w jednostkach samorządu terytorialnego i spółkach komunalnych, co może sprawić, że w lokalnych urzędach zacznie brakować rąk do pracy – alarmuje PortalSamorządowy.pl.

Pod koniec listopada uwagi do noweli zgłosił już Związek Miast Polskich, który jest tym bardziej oburzony, że projekt nie będzie obejmował całej sfery publicznej. Wyłączone ze zmian będą na przykład sądy oraz prokuratury.

Nadal mamy inflację, ceny wciąż idą do góry, płace w różnych sektorach rosną. Tymczasem w samorządach tak się nie dzieje

– powiedział w rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

W podobnym tonie wypowiedziała się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która uważa, że zamrażanie płac zarządzającym gminami, starostwami oraz województwami jest bardzo krzywdzące, ponieważ ponoszą oni odpowiedzialność za wiele obszarów, w tym gospodarkę finansową. Prezydent przypomniała, że w przypadku innych grup zawodowych podwyżki istnieją i mowa tu na przykład o nauczycielach lub pielęgniarkach, przez co płace w samorządach mocno odbiegają od realiów rynkowych. Na skutek tego coraz trudniej znaleźć odpowiednich ludzi do pracy w urzędach.

Konieczne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń samorządów

W związku z ciężką sytuacją przedstawiciele samorządów apelują o zmianę sposobu regulacji wynagrodzeń. Zdaniem Adama Habryło, dyrektora Departamentu Organizacyjnego i Kadr Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, utrzymywanie zamrożonej kwoty bazowej stanowi w istocie obniżkę wynagrodzeń, tym bardziej że ostatnia regulacja w tym zakresie miała miejsce w listopadzie 2021 roku. Dlatego też apeluje on o zmianę obecnych narzędzi regulujących wysokość kwoty bazowej.

Z koniecznością zmian zgadza się prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który sądzi, że wysokość wynagrodzenia powinna zależeć od decyzji i możliwości samorządu.

Źródło: PortalSamorzadowy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA