fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeSamsung stawia na sztuczną inteligencję w smartfonach

Samsung stawia na sztuczną inteligencję w smartfonach

Lepsze obrazy i tłumaczenia w czasie rzeczywistym – Samsung nazywa swojego najnowszego S24 „telefonem sztucznej inteligencji”.

Samsung stawia na sztuczną inteligencję (SI), żeby konkurować z iPhonem firmy Apple za pomocą swojego najnowszego modelu smartfona. W serii Galaxy S24 oprogramowanie SI będzie poprawiać obrazy, podsumowywać teksty i tłumaczyć rozmowy. Koreański gigant zorganizował premierę ze spektakularnym pokazem świateł na dużej scenie w Dolinie Krzemowej, zaledwie kilkanaście kilometrów od siedziby Apple. Pewnym uderzającym szczegółem nowej serii jest kanciasta ramka podstawowych wariantów S24 i S24+, która łudząco przypomina kontury najnowszych modeli iPhone’a.

S24 będzie pierwszym telefonem SI

Szef Samsunga TM Roh obiecał innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, które mają znacząco ułatwić życie. – Samsung ustanowi globalny standard mobilnej sztucznej inteligencji, a S24 jest pierwszym telefonem SI – mówi.

Co zatem dokładnie oferuje najnowsza seria? Między innymi tłumaczenie połączeń telefonicznych i rozmów w czasie rzeczywistym w 13 językach, w tym w języku polskim. Oprogramowanie ma możliwość usuwania prześwietleń na zdjęciach. Konwencjonalne filmy można przekształcać w nagrania w zwolnionym tempie – oprogramowanie sztucznie tworzy w tym celu dodatkowe obrazy.

Nowe smartfony z dłuższą żywotnością

Niektóre funkcje sztucznej inteligencji, takie jak tłumaczenie komputerowe rozmów w czasie rzeczywistym, powstały w oparciu o wewnętrzne rozwiązania koreańskiej firmy. W przypadku innych SI i Google dostarczyły Samsungowi znaczną część swojej technologii w ramach partnerstwa i współpracy. Jednym z przykładów jest funkcja wyszukiwania, dla której wystarczy zakreślić dane słowo, zdanie bądź obiekt na ekranie smartfona, żeby wyniki wyszukiwania od razu pojawiły się na dole wyświetlacza. Google wprowadził to rozwiązanie również do własnego smartfona Pixel 8.

Jednocześnie TM Roh dał do zrozumienia, że nie wszystkie funkcje oparte na sztucznej inteligencji pozostaną w przyszłości bezpłatne. Niektórzy klienci mogą być skłonni zapłacić dodatkowe pieniądze za coś jeszcze bardziej zaawansowanego i innowacyjnego, twierdzi dyrektor Samsunga. Te najbardziej podstawowe rozwiązania mogłyby być jednak oferowane bezpłatnie. To, gdzie będzie przebiegać linia podziału między darmową a dodatkowo płatną sztuczną inteligencją, będzie musiało zostać ustalone dopiero za jakiś czas po zbadaniu wielu różnych czynników.

Samsung zadba również o długą żywotność swoich urządzeń – nowe smartfony powinny otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez 7 lat.

Urządzenie do gromadzenia danych o stanie zdrowia

Samsung planuje także wprowadzić na rynek kolejne urządzenie do zbierania danych zdrowotnych w postaci inteligentnego pierścienia Galaxy Ring. – Pierścień pojawi się w sklepach najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku – mówi szef zespołu ds. zdrowia cyfrowego w Samsungu Hon Pak. Urządzenie jest przeznaczone dla klientów, którzy np. chcą zbierać informacje o swoim stanie zdrowia podczas snu, ale nie chcą nosić smartwatcha w nocy.

Samsung wciąż nie wypowiada się na temat szczegółów, takich jak konkretne funkcje czy cena. Firma pokazała jednak funkcjonalny prototyp pierścienia z tytanową osłoną na marginesie premiery Galaxy S24. Tak ogromny koncern, posiadający setki milionów użytkowników na całym świecie, mógłby dać tej kategorii produktów dużo silniejszy impuls niż mniejsi dostawcy obecni do tej pory na rynku.

Po raz pierwszy od ponad dekady Samsung nie zaprezentował swojego flagowego modelu jako lidera na rynku smartfonów. Firma Apple objęła tron w zeszłym roku, jak wynika z obliczeń firmy analitycznej IDC. Jeden z jej ekspertów, Francisco Jeronimo, uznał to za niezwykłe, ponieważ iPhone kosztuje 2,5 razy więcej niż przeciętny smartfon. Samsung utrzymywał czołową pozycję w sprzedaży, oferując szeroką gamę modeli w najróżniejszych przedziałach cenowych, podczas gdy to Apple cały czas czerpał największe zyski na rynku.

Źródło: ZDFheute

Julia Budka
Julia Budka
Studentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. W przyszłości tłumacz przysięgły jęz. angielskiego i niemieckiego. Kibic reprezentacji Polski w siatkówkę i piłkę nożną. W wolnych chwilach chętnie sięga po kryminały i powieści historyczne.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kiedy sztuczna inteligencja stwierdza, że nie żyjesz, czyli nędzne oszustwa „piratów nekrologów”

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w nagłówkach informacje o fałszywych, sztucznie spreparowanych nekrologach – wśród nich znajdują się nawet takie, które przekazują wiadomość o śmierci wciąż żyjących osób. Jak się okazuje, stoi za tym czyjś interes.
3 MIN CZYTANIA

Pracownik Tesli może być pierwszą ofiarą śmiertelną jej autopilota

Mężczyzna ginie w wypadku luksusowego samochodu elektrycznego w 2022 r. podczas korzystania z funkcji autopilota. Kto jest winny – kierowca czy pojazd? Przedstawiamy rekonstrukcję tej śmiertelnej kolizji.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA