fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumSanchez i Iglesias czyli latynoska miłość w wydaniu lewicy

Sanchez i Iglesias czyli latynoska miłość w wydaniu lewicy

W rozmowie z dziennikarzem Antonim Ferreras, Sanchez tłumaczył przyczyny zablokowania parlamentu. Wyliczając powody ponownych wyborów odniósł się także do nieudanych negocjacji z partią Podemos. Przewodniczący socjalistów stwierdził, iż “nie mógłby spać spokojnie jako Premier Hiszpanii mając w swoim rządzie laików z Podemos”, dając tym samym wyraz zadowolenia z fiaska prowadzonych rozmów.

Zresztą, nie był to jedyny atak Sancheza wobec swojego potencjalnego koalicjanta. “Nie mogę rządzić z kimś takim jak Iglesias, bo jest to człowiek który nie broni demokracji. W obliczu kryzysu w Katalonii potrzebujemy spójnego rządu, a nie wicepremiera który będzie spoglądał w przeciwną stronę.” – tak o ewentualnym wejściu Iglesiasa do Rady Ministrów powiedział Sanchez w kolejnym udzielonym również dla kanału “LaSexta” wywiadzie. Prowadzone negocjacje, bardziej przypominały kłótnię zwaśnionych kochanków, niż rzeczowe rozmowy i pertraktacje liderów. Podczas lipcowej debaty poprzedzającej głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Sancheza, pomiędzy szefami obu partii doszło do ostrej wymiany zdań. W emocjonujący wystąpieniu skierowanym do lidera socjalistów Pablo Iglesias powiedział: “Tobie nie zależy na realnej koalicji. Negocjujesz z nami bo nie masz innego wyjścia”.

Dziś po lipcowym konflikcie nie ma już śladu, a Panowie czułym objęciem pieczętują sojusz. Zaskakuje jest nade wszystko tempo z jakim Sanchez i Iglesias znaleźli wspólny język. Wydaje się, że politycy za wszelka cenę chcą udowodnić, iż tym razem rzeczywiście uda im się utworzyć gabinet. Problem jednak w tym, że obu partiom wciąż brakuje 21 mandatów, aby osiągnąć parlamentarną większość.

Casado w natarciu

Dwie doby, tyle dokładnie zajęło lewicy wypracowanie jednolitego stanowiska. W tym czasie nie próżnował także lider opozycji Pablo Casado. Jak podaje dziennik “El Pais” w przeciągu 48 godzin, Partii Ludowej udało się zwerbować jednego Deputowanego z Nacjonalistycznej Partii Basków – ugrupowania rozważanego przez socjalistów przy budowaniu ewentualnej koalicji. Casado daje jasno do zrozumienia, że nie zamierza składać broni i tak jak obiecał nie będzie ułatwiał Sanchezowi rządzenia.

Wszystko wskazuje na to, że na hiszpańskiej scenie politycznej, przynajmniej w najbliższym czasie, nie zagości nuda. Partyjne romanse i zdrady, to coś z czego ostatnio zasłynął tamtejszy Kongres. W sferze niepewności pozostaje także jakość snu przyszłego premiera, a na dalszy plan schodzą problemy gospodarcze kraju. Jednym słowem telenowela.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.
3 MIN CZYTANIA