fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumSanchez i Iglesias czyli latynoska miłość w wydaniu lewicy

Sanchez i Iglesias czyli latynoska miłość w wydaniu lewicy

W rozmowie z dziennikarzem Antonim Ferreras, Sanchez tłumaczył przyczyny zablokowania parlamentu. Wyliczając powody ponownych wyborów odniósł się także do nieudanych negocjacji z partią Podemos. Przewodniczący socjalistów stwierdził, iż “nie mógłby spać spokojnie jako Premier Hiszpanii mając w swoim rządzie laików z Podemos”, dając tym samym wyraz zadowolenia z fiaska prowadzonych rozmów.

Zresztą, nie był to jedyny atak Sancheza wobec swojego potencjalnego koalicjanta. “Nie mogę rządzić z kimś takim jak Iglesias, bo jest to człowiek który nie broni demokracji. W obliczu kryzysu w Katalonii potrzebujemy spójnego rządu, a nie wicepremiera który będzie spoglądał w przeciwną stronę.” – tak o ewentualnym wejściu Iglesiasa do Rady Ministrów powiedział Sanchez w kolejnym udzielonym również dla kanału “LaSexta” wywiadzie. Prowadzone negocjacje, bardziej przypominały kłótnię zwaśnionych kochanków, niż rzeczowe rozmowy i pertraktacje liderów. Podczas lipcowej debaty poprzedzającej głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Sancheza, pomiędzy szefami obu partii doszło do ostrej wymiany zdań. W emocjonujący wystąpieniu skierowanym do lidera socjalistów Pablo Iglesias powiedział: “Tobie nie zależy na realnej koalicji. Negocjujesz z nami bo nie masz innego wyjścia”.

Dziś po lipcowym konflikcie nie ma już śladu, a Panowie czułym objęciem pieczętują sojusz. Zaskakuje jest nade wszystko tempo z jakim Sanchez i Iglesias znaleźli wspólny język. Wydaje się, że politycy za wszelka cenę chcą udowodnić, iż tym razem rzeczywiście uda im się utworzyć gabinet. Problem jednak w tym, że obu partiom wciąż brakuje 21 mandatów, aby osiągnąć parlamentarną większość.

Casado w natarciu

Dwie doby, tyle dokładnie zajęło lewicy wypracowanie jednolitego stanowiska. W tym czasie nie próżnował także lider opozycji Pablo Casado. Jak podaje dziennik “El Pais” w przeciągu 48 godzin, Partii Ludowej udało się zwerbować jednego Deputowanego z Nacjonalistycznej Partii Basków – ugrupowania rozważanego przez socjalistów przy budowaniu ewentualnej koalicji. Casado daje jasno do zrozumienia, że nie zamierza składać broni i tak jak obiecał nie będzie ułatwiał Sanchezowi rządzenia.

Wszystko wskazuje na to, że na hiszpańskiej scenie politycznej, przynajmniej w najbliższym czasie, nie zagości nuda. Partyjne romanse i zdrady, to coś z czego ostatnio zasłynął tamtejszy Kongres. W sferze niepewności pozostaje także jakość snu przyszłego premiera, a na dalszy plan schodzą problemy gospodarcze kraju. Jednym słowem telenowela.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA