fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSankcje działają! Rosyjska gospodarka się kurczy

Sankcje działają! Rosyjska gospodarka się kurczy

W drugim kwartale obecnego roku PKB Federacji Rosyjskiej zmniejszył się o 4 proc.

Informacje o rosyjskim PKB zostały przedstawione na podstawie danych opublikowanych przez Rosstat – państwowy urząd zajmujący się publikowaniem statystyk na temat sytuacji społecznej, demograficznej, gospodarczej i ekologicznej.

Drugi kwartał br. był pierwszym całym okresem, w którym trwała rozpoczęta 24 lutego wojna na Ukrainie i obowiązywały już międzynarodowe sankcje wymierzone w Rosję.

Spadek PKB jest gwałtownym odwróceniem trendu z pierwszego kwartału, w którym gospodarka rosła o 3,5 proc.

Obecna sytuacja jest efektem zarówno sankcji, jak i zamrożenia części z rosyjskich rezerw finansowych, wycofania się z jej rynku wielu zagranicznych firm oraz spadkiem popytu wewnętrznego. Do tej pory straty te były rekompensowane wysokimi cenami rosyjskich surowców eksportowych (ropy i gazu). Jednak systematyczne odchodzenie od sprowadzania ich przez kolejne europejskie kraje może stawiać Moskwę w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Rosyjski Bank Centralny szacuje, że w perspektywie całego roku gospodarka może się skurczyć o 4-6 procent.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA