fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatSankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Sankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Wyszło na jaw, że mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, Niemcy kupują olbrzymie ilości rosyjskiej ropy naftowej, korzystając z pośrednika w postaci Indii.

Niedawno pisałem na tym portalu, że Indie robią kokosowe interesy na coraz większym imporcie ropy naftowej z Rosji. Teraz okazuje się, że przynajmniej część tego indyjskiego importu jest przesyłana dalej – do Niemiec.

Import szybko rośnie

Jak informuje serwis Breitbart gwałtownie wzrósł import produktów naftowych przez Niemcy z Indii, które są oskarżane przez Unię Europejską i różne państwa o odsprzedaż importowanej rosyjskiej ropy reszcie świata. W pierwszych siedmiu miesiącach 2022 r. wyniósł on 40 mln USD, podczas gdy w tym samym okresie tego roku – 484 mln USD. Oznacza to wzrost o 1110 proc.

Z danych niemieckiego rządu wynika, że większość tego nowego importu to surowce wykorzystywane do ogrzewania. Chociaż sankcje dotyczą bezpośredniego i pośredniego importu ropy i gazu z Rosji, to po ich wyeksportowaniu do państwa trzeciego, rafinacji i przekształceniu w „nowy” produkt przepisy te nie mają już zastosowania. Prawdopodobnie w ten sposób rosyjskie surowce kupują także inne kraje Unii Europejskiej poza Niemcami.

Import gazu

Serwis już wcześniej podawał, że w tym roku w Unii Europejskiej wzrósł również import rosyjskiego gazu ziemnego wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej oraz ogrzewania i gotowania w gospodarstwach domowych. Import gazu nie jest objęty sankcjami UE, jeśli jest sprężony i schładzany do postaci płynnej (LNG). Import ten wzrósł w tym roku o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Rosja ustępuje jedynie USA pod względem wielkości dostaw LNG do Unii Europejskiej i przy obecnych trendach rok 2023 ma być największym w historii rokiem importu rosyjskiego paliwa.

A ty, Polaku, płać dodatkowe miliardy za droższą energię elektryczną i droższe ogrzewanie nierosyjskimi surowcami.

Źródło: www.breitbart.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA