fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Sankcje na Rosję? Jakie sankcje?

Wyszło na jaw, że mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, Niemcy kupują olbrzymie ilości rosyjskiej ropy naftowej, korzystając z pośrednika w postaci Indii.

Niedawno pisałem na tym portalu, że Indie robią kokosowe interesy na coraz większym imporcie ropy naftowej z Rosji. Teraz okazuje się, że przynajmniej część tego indyjskiego importu jest przesyłana dalej – do Niemiec.

Import szybko rośnie

Jak informuje serwis Breitbart gwałtownie wzrósł import produktów naftowych przez Niemcy z Indii, które są oskarżane przez Unię Europejską i różne państwa o odsprzedaż importowanej rosyjskiej ropy reszcie świata. W pierwszych siedmiu miesiącach 2022 r. wyniósł on 40 mln USD, podczas gdy w tym samym okresie tego roku – 484 mln USD. Oznacza to wzrost o 1110 proc.

Z danych niemieckiego rządu wynika, że większość tego nowego importu to surowce wykorzystywane do ogrzewania. Chociaż sankcje dotyczą bezpośredniego i pośredniego importu ropy i gazu z Rosji, to po ich wyeksportowaniu do państwa trzeciego, rafinacji i przekształceniu w „nowy” produkt przepisy te nie mają już zastosowania. Prawdopodobnie w ten sposób rosyjskie surowce kupują także inne kraje Unii Europejskiej poza Niemcami.

Import gazu

Serwis już wcześniej podawał, że w tym roku w Unii Europejskiej wzrósł również import rosyjskiego gazu ziemnego wykorzystywanego do wytwarzania energii elektrycznej oraz ogrzewania i gotowania w gospodarstwach domowych. Import gazu nie jest objęty sankcjami UE, jeśli jest sprężony i schładzany do postaci płynnej (LNG). Import ten wzrósł w tym roku o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Rosja ustępuje jedynie USA pod względem wielkości dostaw LNG do Unii Europejskiej i przy obecnych trendach rok 2023 ma być największym w historii rokiem importu rosyjskiego paliwa.

A ty, Polaku, płać dodatkowe miliardy za droższą energię elektryczną i droższe ogrzewanie nierosyjskimi surowcami.

Źródło: www.breitbart.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA