fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaSankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Zdaniem głównego doradcy premiera Węgier Wiktora Orbána przywódcy Unii Europejskiej i Komisja Europejska powinni ocenić wpływ sankcji bloku na Rosję na poszczególne państwa członkowskie, zwłaszcza w kontekście trwającego kryzysu energetycznego.

– Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż Europie – powiedział serwisowi EURACTIV Balázs Orbán, doradca premiera Węgier, który nie jest z nim powiązany rodzinnie.Przywódcy Unii Europejskiej powinni usiąść, Komisja Europejska powinna stworzyć analizę skutków sankcji – dodał.

Po wielogodzinnych negocjacjach państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w zeszłym tygodniu kompromisowy dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji, który został oceniony jako najsłabszy z dotychczasowych. Węgierski premier Wiktor Orbán już wcześniej wzywał Unię do wycofania wszystkich sankcji wobec Rosji, a jego urzędnicy argumentowali to zależnością Węgier od rosyjskiej energii.

– Zanim uzgodnimy dziesiąty lub jedenasty pakiet, powinniśmy usiąść i poważnie przedyskutować skutki sankcji – powiedział Balázs Orbán, dodając, że Węgry będą zabiegać o dalsze odstępstwa w obszarach, w których „sankcje szkodzą Europie bardziej niż Rosji”.

W zeszłym tygodniu Węgry zablokowały dodanie trzech rosyjskich urzędników do unijnej listy sankcyjnej w związku z inwazją na Ukrainę, w tym ministra energii tego kraju. Zapytany o uzasadnienie takiej decyzji, główny doradca premiera Orbána powiedział, że byłoby to „po prostu nie do przyjęcia z punktu widzenia węgierskiego bezpieczeństwa energetycznego”: „negocjujemy z nim w sprawie węgierskiej energii, więc jak możemy umieścić go na liście sankcyjnej?”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA