fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaSankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Zdaniem głównego doradcy premiera Węgier Wiktora Orbána przywódcy Unii Europejskiej i Komisja Europejska powinni ocenić wpływ sankcji bloku na Rosję na poszczególne państwa członkowskie, zwłaszcza w kontekście trwającego kryzysu energetycznego.

– Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż Europie – powiedział serwisowi EURACTIV Balázs Orbán, doradca premiera Węgier, który nie jest z nim powiązany rodzinnie.Przywódcy Unii Europejskiej powinni usiąść, Komisja Europejska powinna stworzyć analizę skutków sankcji – dodał.

Po wielogodzinnych negocjacjach państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w zeszłym tygodniu kompromisowy dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji, który został oceniony jako najsłabszy z dotychczasowych. Węgierski premier Wiktor Orbán już wcześniej wzywał Unię do wycofania wszystkich sankcji wobec Rosji, a jego urzędnicy argumentowali to zależnością Węgier od rosyjskiej energii.

– Zanim uzgodnimy dziesiąty lub jedenasty pakiet, powinniśmy usiąść i poważnie przedyskutować skutki sankcji – powiedział Balázs Orbán, dodając, że Węgry będą zabiegać o dalsze odstępstwa w obszarach, w których „sankcje szkodzą Europie bardziej niż Rosji”.

W zeszłym tygodniu Węgry zablokowały dodanie trzech rosyjskich urzędników do unijnej listy sankcyjnej w związku z inwazją na Ukrainę, w tym ministra energii tego kraju. Zapytany o uzasadnienie takiej decyzji, główny doradca premiera Orbána powiedział, że byłoby to „po prostu nie do przyjęcia z punktu widzenia węgierskiego bezpieczeństwa energetycznego”: „negocjujemy z nim w sprawie węgierskiej energii, więc jak możemy umieścić go na liście sankcyjnej?”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA