fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaSankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż UE

Zdaniem głównego doradcy premiera Węgier Wiktora Orbána przywódcy Unii Europejskiej i Komisja Europejska powinni ocenić wpływ sankcji bloku na Rosję na poszczególne państwa członkowskie, zwłaszcza w kontekście trwającego kryzysu energetycznego.

– Sankcje są racjonalne, jeśli bardziej szkodzą Rosji niż Europie – powiedział serwisowi EURACTIV Balázs Orbán, doradca premiera Węgier, który nie jest z nim powiązany rodzinnie.Przywódcy Unii Europejskiej powinni usiąść, Komisja Europejska powinna stworzyć analizę skutków sankcji – dodał.

Po wielogodzinnych negocjacjach państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w zeszłym tygodniu kompromisowy dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji, który został oceniony jako najsłabszy z dotychczasowych. Węgierski premier Wiktor Orbán już wcześniej wzywał Unię do wycofania wszystkich sankcji wobec Rosji, a jego urzędnicy argumentowali to zależnością Węgier od rosyjskiej energii.

– Zanim uzgodnimy dziesiąty lub jedenasty pakiet, powinniśmy usiąść i poważnie przedyskutować skutki sankcji – powiedział Balázs Orbán, dodając, że Węgry będą zabiegać o dalsze odstępstwa w obszarach, w których „sankcje szkodzą Europie bardziej niż Rosji”.

W zeszłym tygodniu Węgry zablokowały dodanie trzech rosyjskich urzędników do unijnej listy sankcyjnej w związku z inwazją na Ukrainę, w tym ministra energii tego kraju. Zapytany o uzasadnienie takiej decyzji, główny doradca premiera Orbána powiedział, że byłoby to „po prostu nie do przyjęcia z punktu widzenia węgierskiego bezpieczeństwa energetycznego”: „negocjujemy z nim w sprawie węgierskiej energii, więc jak możemy umieścić go na liście sankcyjnej?”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA