fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesSankcje zdewastują rosyjską gospodarkę, ale jednocześnie przysporzą wielu kłopotów partnerom handlowym Rosji

Sankcje zdewastują rosyjską gospodarkę, ale jednocześnie przysporzą wielu kłopotów partnerom handlowym Rosji

Sankcje bardzo mocno uderzają w bezpośrednie zaplecze rosyjskich władz. Daje to nadzieję na wywołanie bezpośrednich, wewnętrznych nacisków na władzę. Tak duży rozmiar sankcji spowoduje bardzo głębokie przemodelowanie całej światowej gospodarki – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Sankcje nakładane obecnie na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę są naprawdę bardzo poważne. Od dawna żaden kraj o tak dużej gospodarce nie został obłożony podobnymi, wielowymiarowymi sankcjami. Nie było także tak dużego konsensusu na arenie międzynarodowej, aby je wprowadzić. Co prawda na początku mówiło się o zupełnie innym zakresie tych sankcji – jednak widać, że w pewnym momencie decydenci zrozumieli, iż dyskusja dotyczy kraju nieprzewidywalnego, agresywnego, któremu trzeba uniemożliwić ofensywne działania.

Warto mówić o wykluczeniu z systemów rozliczeniowych – jak również o tym, że Rosja nie będzie mogła dysponować znaczną częścią swoich rezerw, co mocno ją zaboli. Wpłynie to w istotny sposób na wycenę rubla oraz na wycenę majątków i pracy Rosjan. Sankcje bardzo mocno uderzają w bezpośrednie zaplecze władz. Daje to nadzieję na wywołanie bezpośrednich, wewnętrznych nacisków na władzę. Tak duży rozmiar sankcji spowoduje bardzo głębokie przemodelowanie całej światowej gospodarki.

– Dojdzie do tego, że będziemy mieli bardzo ograniczone możliwości handlu z Rosją – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). – Pozostanie także kwestia rozliczenia towarów, które już zostały dostarczone do Rosji lub zakontraktowane i przygotowane dla Rosjan. Z tego powodu wynikała wstrzemięźliwość Niemiec w nakładaniu sankcji – ich gospodarka jest bardzo powiązana z rosyjską i tych zależności jest bardzo dużo. Gospodarka światowa będzie musiała się bardzo odmienić, żeby uzupełnić braki ze strony rosyjskiej. Nie oznacza to jednak, że Rosja będzie zupełnie odcięta od handlu międzynarodowego – natomiast będzie to utrudnienie tak głębokie, że może się okazać dewastujące dla rosyjskiej gospodarki, a jednocześnie przysparzające wielu kłopotów dotychczasowym partnerom handlowym Rosji – dodaje.

Jego zdaniem, być może uda się wypracować rozwiązanie, które będzie dotkliwe dla Rosji – ale pozwoli też na zachowanie części dostaw surowców energetycznych. – Nastąpi dużo zmian w światowej gospodarce również dlatego, że w Europie do niedawna wydawało się w miarę jasne, jak przeprowadzić prośrodowiskowe zmiany gospodarcze. Zmiana forsowana przez Niemcy miała się opierać m.in. na rosyjskim gazie. Być może teraz to się zmieni – przewiduje Soroczyński.

Źródło: eNewsroom.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA