fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatSaryusz-Wolski: UE to oligarchiczne superpaństwo w budowie

Saryusz-Wolski: UE to oligarchiczne superpaństwo w budowie

Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego instytucje unijne w sposób pełzający, stopniowy i bezprawny przejmują kompetencje kosztem krajów członkowskich. Ich celem jest pozatraktatowa zmiana ustroju Unii Europejskiej i budowa oligarchicznego superpaństwa.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski w ramach konferencji Instytutu De Republica zdiagnozował, czym tak naprawdę jest aktualna Unia Europejska i w jakim kierunku zmierza. Fragment jego wypowiedzi przedrukował tygodnik „Sieci”.

Eurocentralizacja

Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego aktualnie w Unii Europejskiej nie mamy do czynienia z federalizacją, co próbuje się wmówić publice, a z centralizacją. Jej przejawem jest „proces kroczącego zawłaszczania i uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne”. Jak zauważa eurodeputowany: „w przypadku federalizacji, gdzie części składowe są równoprawne czy prawie równoprawne, system opiera się na równowadze – tak funkcjonuje to np. w systemie szwajcarskich kantonów, amerykańskich stanów czy niemieckich landów. Z kolei scentralizowane oligarchiczne superpaństwo (czyli jedni rządzą, a drudzy są rządzeni – hegemon i peryferie) opiera się na głębokich nierównościach oraz na logice siły i przymusu”.

Miękki bolszewizm

Saryusz-Wolski zwraca uwagę, że w Unii Europejskiej brakuje „odpowiednich środków kontroli i równowagi. (…) Nie funkcjonują mechanizmy, które mogłyby skutecznie bronić interesów mniejszych i średnich państw. Zamiast tego mamy do czynienia z tendencją do kreowania wewnątrzunijnego koncertu mocarstw, swoistego unijnego dyrektoriatu, który opiera się na zmowie dużych państw i ich akolitów oraz wykluczeniu pozostałych”. Co więcej, w tle tej dominacji „powstały sprzyjające warunki dla nieuczciwych praktyk i nieprawidłowości, takich jak korupcja, konflikty interesów, handel wpływami, płatna protekcja, uzurpacja kompetencji”.

W swojej wypowiedzi europoseł podkreślił, że w Unii Europejskiej nie tylko nie ma typowej opozycji politycznej, ale nawet nie ma przyzwolenia na istnienie takowej. To przekłada się na prowadzenie polityki izolowania, wykluczania i wyłączania „z procesu decyzyjnego tych sił politycznych, partii czy grup, z którymi nie zgadza się polityczny główny nurt”. To autor nazwał „miękkim bolszewizmem”.

Źródło: „Sieci”

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA