fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatSaryusz-Wolski: UE to oligarchiczne superpaństwo w budowie

Saryusz-Wolski: UE to oligarchiczne superpaństwo w budowie

Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego instytucje unijne w sposób pełzający, stopniowy i bezprawny przejmują kompetencje kosztem krajów członkowskich. Ich celem jest pozatraktatowa zmiana ustroju Unii Europejskiej i budowa oligarchicznego superpaństwa.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski w ramach konferencji Instytutu De Republica zdiagnozował, czym tak naprawdę jest aktualna Unia Europejska i w jakim kierunku zmierza. Fragment jego wypowiedzi przedrukował tygodnik „Sieci”.

Eurocentralizacja

Zdaniem Jacka Saryusza-Wolskiego aktualnie w Unii Europejskiej nie mamy do czynienia z federalizacją, co próbuje się wmówić publice, a z centralizacją. Jej przejawem jest „proces kroczącego zawłaszczania i uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne”. Jak zauważa eurodeputowany: „w przypadku federalizacji, gdzie części składowe są równoprawne czy prawie równoprawne, system opiera się na równowadze – tak funkcjonuje to np. w systemie szwajcarskich kantonów, amerykańskich stanów czy niemieckich landów. Z kolei scentralizowane oligarchiczne superpaństwo (czyli jedni rządzą, a drudzy są rządzeni – hegemon i peryferie) opiera się na głębokich nierównościach oraz na logice siły i przymusu”.

Miękki bolszewizm

Saryusz-Wolski zwraca uwagę, że w Unii Europejskiej brakuje „odpowiednich środków kontroli i równowagi. (…) Nie funkcjonują mechanizmy, które mogłyby skutecznie bronić interesów mniejszych i średnich państw. Zamiast tego mamy do czynienia z tendencją do kreowania wewnątrzunijnego koncertu mocarstw, swoistego unijnego dyrektoriatu, który opiera się na zmowie dużych państw i ich akolitów oraz wykluczeniu pozostałych”. Co więcej, w tle tej dominacji „powstały sprzyjające warunki dla nieuczciwych praktyk i nieprawidłowości, takich jak korupcja, konflikty interesów, handel wpływami, płatna protekcja, uzurpacja kompetencji”.

W swojej wypowiedzi europoseł podkreślił, że w Unii Europejskiej nie tylko nie ma typowej opozycji politycznej, ale nawet nie ma przyzwolenia na istnienie takowej. To przekłada się na prowadzenie polityki izolowania, wykluczania i wyłączania „z procesu decyzyjnego tych sił politycznych, partii czy grup, z którymi nie zgadza się polityczny główny nurt”. To autor nazwał „miękkim bolszewizmem”.

Źródło: „Sieci”

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA