fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumSasin: Własność prywatna i aktywa państwowe powinny współistnieć

Sasin: Własność prywatna i aktywa państwowe powinny współistnieć

W rozmowie w TV Republika wicepremier Jacek Sasin mówił o sytuacji w państwowych firmach i o planach w stosunku do aktywów posiadanych przez państwo.

– Mamy firmy państwowe, które istnieją w podobnych obszarach gospodarczych. Z jednej strony warto byłoby pomyśleć nad fuzjami, łączeniu w ogromne koncerny. my prowadzimy połączenie Orlenu i Lotosu – powiedział wicepremier w rozmowie z Katarzyną Gójską w programie "W punkt" na antenie TV Republika.

Jacek Sasin mówił o swojej roli ministra aktywów państwowych.

– Przez bardzo wiele lat poprzednie ekipy rządowe starały się, żeby tych aktywów w ogóle nie było. My w III RP wchodziliśmy z ogromnym aktywem państwowym, on był oczywiście w różnym stanie, ale można było go wykorzystać – powiedział Sasin.

– W następnych latach był on rozsprzedawany, a czasem po prostu rozkradany za bezcen. (…) Ale jeszcze sporo tego majątku zostało, a my go jeszcze powiększamy – dodał wicepremier.

Sasin odniósł się też do własności prywatnej.

– Własność prywatna i aktywa państwowe powinny istnieć obok siebie. (…) My nie jesteśmy przeciwko własności prywatnej, a wręcz przeciwnie wspieramy ją. Zwłaszcza małych, średnich polskich przedsiębiorców – powiedział Sasin.

Wicepremier zaznaczył, że zagraniczne firmy skorzystały na sytuacji w polskiej gospodarce.

– Problem w tym, że większość dużych firm w Polsce to firmy zagraniczne, które korzystały z tego, że dostały coś za bezcen, albo dlatego, że była tutaj próżnia – mówił wicepremier. 

– W Europie takie państwowe własności istnieją, chociażby we Francji są potężne firmy państwowe – powiedział Jacek Sasin.

– Wielu liberalnych polityków wmawiało nam, że jako państwo powinniśmy pozbyć się polskiego majątku, własność tylko prywatna i najlepiej zagraniczna a Polacy powinni być przede wszystkim tanią siła roboczą – dodał Sasin.

– Powstanie tego ministerstwa ma też pokazać, że te aktywa to jest coś użytecznego, a nie coś, co można tylko sprzedać. (…) My możemy wspierać te podmioty. To jest moje zadanie, żeby te działania były skoordynowane – zaznaczył Jacek Sasin.

– Mamy firmy państwowe, które istnieją w podobnych obszarach gospodarczych. Z jednej strony warto byłoby pomyśleć nad fuzjami, łączeniu w ogromne koncerny. my prowadzimy połączenie Orlenu i Lotosu. (…) Opozycja mówi, że to spowoduje monopol na tym rynku. To jest oczywiście bzdura. Nie będzie monopolu, ponieważ w Polsce istnieją także inne koncerny paliwowe. Stworzylibyśmy koncern, który byłby w stanie rywalizować z tymi dużymi podmiotami. Orlen prowadzi ekspansje zagraniczne – powiedział wicepremier.

– Chcemy wzmocnić potencjał polskiego sektora paliwowego – dodał.

JS/TelewizjaRepublika

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA