fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSejm zgodził się na fundacje rodzinne

Sejm zgodził się na fundacje rodzinne

Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej, która będzie dostępna dla polskich przedsiębiorców.

W dniu 14 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawę o fundacji rodzinnej, której celem jest poomoc polskim przedsiębiorcom w zachowaniu ciągłości firmy, utrzymaniu majątku rodzinnego w jednych rękach i zabezpieczenie go przed utratą. Zgodnie z planem przedsiębiorcy będą mogli założyć fundację rodzinną już w 2023 r.

– Z tego typu rozwiązań korzystają największe europejskie i światowe firmy rodzinne. Czas na rodzime przedsiębiorstwa. Dzięki fundacji rodzinnej chcemy zachęcić przedsiębiorców do planowania wielopokoleniowej sukcesji firm. Przyczyni się to do rozwoju biznesu, ale i utrzymania miejsc pracy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Fundacja rodzinna będzie służyć profesjonalizacji relacji między biznesem a rodzinną. Będzie wyrazem dojrzałego podejścia do ochrony majątku rodzinnego oraz zabezpieczenia firmy przed problemami w przypadku braku porozumienia w rodzinie – dodał szef resortu.

Polityk podkreślił ważną rolę firm rodzinnych dla polskiej gospodarki i wskazał, że fundacja rodzinna ma być instytucją, która pozwoli chronić takie przedsiębiorstwa przed rozdrobnieniem oraz zapewniać środki utrzymania fundatorowi i członkom jego rodziny, nawet jeśli nie angażują się oni w działalność gospodarczą. Wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska zaznaczyła natomiast, że przyjęte rozwiązania zostały skonsultowane z biznesem i są przez przedsiębiorców oczekiwane.

– W trakcie prac legislacyjnych wprowadziliśmy wiele zmian do projektu. Jedne wynikały z postulatów przedsiębiorców, inne z uwag resortów. Przyjęte rozwiązania mają charakter kompromisowy – poinformowała wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.

Według przyjętej ustawy fundatorem (założycielem) fundacji rodzinnej będzie mogła być tylko osoba fizyczna, a beneficjentami osoby fizyczne oraz organizacje pozarządowe. Fundacja rodzinna będzie mogła być założona tylko przed notariuszem, będzie wymagała statutu, funduszu założycielskiego (co najmniej 100 tys. zł) i wpisania jej do prowadzonego przez sąd rejestru fundacji rodzinnych. Fundacja będzie działała w celu określonym przez fundatora i będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą polegającą na obrocie majątkiem (w tym udziałami w spółkach), jeśli nie nabywa ich tylko w celu dalszej odsprzedaży, najmie, udzielaniu pożyczek spółkom, w których posiada udziały lub beneficjentom, obrocie obcą walutą w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji oraz prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA