fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesSektor automotive w Polsce kwitnie

Sektor automotive w Polsce kwitnie

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wysokość zatrudnienia w sektorze automotive – podaje Personnel Service.

Według danych Eurostatu w całej Unii Europejskiej w produkcji pojazdów oraz części do nich i usług z nimi związanych pracuje ponad 12,7 mln ludzi. Najwięcej osób zatrudnionych bezpośrednio w automotive pracuje w Niemczech, bo aż 916 tys. Kolejna jest Francja z 232 tys. miejsc pracy, a trzecia – Polska – z 224 tys. zatrudnionych. Za nami są Czechy (181 tys.) i Rumunia (179 tys.). Tylko w tych pięciu krajach w automotive pracuje ponad 1,7 mln osób, czyli aż 67 proc. zatrudnionych w europejskich fabrykach automotive. W latach 2015-2019 zatrudnienie w branży rosło.

– Oczywiście zawirowania związane z pandemią i opóźnieniami w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz z wojną na terytorium Ukrainy, powodują chwilowe trudności, ale sektor zawsze wraca na swoje najlepsze tory – powiedział Krzysztof Inglot z Personnel Service

Komentator uważa, że najbliższe lata mogą upłynąć w Polsce pod znakiem rozwoju branży automotive. Wszystko dzięki przenoszeniu produkcji z Chin, Ukrainy i Rosji i zwiększaniu mocy produkcyjnych w Europie. Do tego dochodzi szybki rozwój produkcji aut elektrycznych.

Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA mówią, że w 2021 r. sprzedaż aut była o 2,4 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 9,7 mln sztuk.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA