fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeSektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki

Sektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki

Polski rząd liczy na to, że rozwijający się sektor kosmiczny będzie podstawą do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki.

Sektor kosmiczny ma coraz większe znaczenie w polskiej i światowej gospodarce, a Polska aktywnie uczestniczy w działaniach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i odnosi na tym polu sukcesy. Dowodem na to jest wybranie dr Sławosza Uznańskiego do grona rezerwowych astronautów ESA.

– Postrzegamy sektor kosmiczny jako wysoko technologiczną branżę, która może przyczynić się do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy, aby nasza gospodarka oparta była w jeszcze większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Dlatego tak ważny jest dla nas sukces dra Sławosza Uznańskiego. Polski astronauta będzie mógł testować na orbicie polskie technologie i produkty, by były one na jeszcze wyższym poziomie i bardziej konkurencyjne.

Od czasu wejścia Polski do ESA w 2012 r. rozwój sektora kosmicznego w naszym kraju znacząco przyspieszył. Już teraz w polskiej branży kosmicznej działa niemal 400 podmiotów, a 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA. Resort rozwoju zaznacza, że ponad 150 polskich podmiotów bierze bezpośredni udział w projektach ESA. Polskie firmy są aktywne głównie w automatyce, robotyce i mechatronice. Ich zadania skupiają się na projektowaniu i budowie np. systemów zasilania urządzeń pokładowych, systemów optycznych czy komunikacyjnych dla satelitów. Polacy produkują też sensory i penetratory gruntu dla sond kosmicznych oraz oprogramowanie. Ministerstwo szacuje, że w polskim sektorze kosmicznym może pracować nawet 12 tys. osób.

– Inwestycje w badanie kosmosu zwracają się jako rozwiązania, z których korzystamy na co dzień, a z czego często nie zdajmy sobie sprawy. Produkty i aplikacje, które powstają z udziałem sektora kosmicznego mają szerokie zastosowanie w gospodarce i naszym życiu – zaznaczył Buda.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat Polska Agencja Kosmiczna POLSA chce kontynuować budowę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, ale też działać w kierunku rozwoju bezpieczeństwa kosmicznego. POLSA chce też, aby polski astronauta wszedł do korpusu podstawowego ESA i jako drugi Polak wziął udział w kosmicznej misji załogowej.

Sam rząd liczy natomiast na to, że przygotowany na lata 2023-2027 Krajowy Program Kosmiczny pozwoli wykorzystać przestrzeń kosmiczną dla postępu technologicznego w wielu sektorach naszej gospodarki.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA