fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeSektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki

Sektor kosmiczny podstawą rozwoju polskiej gospodarki

Polski rząd liczy na to, że rozwijający się sektor kosmiczny będzie podstawą do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki.

Sektor kosmiczny ma coraz większe znaczenie w polskiej i światowej gospodarce, a Polska aktywnie uczestniczy w działaniach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i odnosi na tym polu sukcesy. Dowodem na to jest wybranie dr Sławosza Uznańskiego do grona rezerwowych astronautów ESA.

– Postrzegamy sektor kosmiczny jako wysoko technologiczną branżę, która może przyczynić się do stworzenia nowego modelu rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy, aby nasza gospodarka oparta była w jeszcze większym stopniu na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Dlatego tak ważny jest dla nas sukces dra Sławosza Uznańskiego. Polski astronauta będzie mógł testować na orbicie polskie technologie i produkty, by były one na jeszcze wyższym poziomie i bardziej konkurencyjne.

Od czasu wejścia Polski do ESA w 2012 r. rozwój sektora kosmicznego w naszym kraju znacząco przyspieszył. Już teraz w polskiej branży kosmicznej działa niemal 400 podmiotów, a 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA. Resort rozwoju zaznacza, że ponad 150 polskich podmiotów bierze bezpośredni udział w projektach ESA. Polskie firmy są aktywne głównie w automatyce, robotyce i mechatronice. Ich zadania skupiają się na projektowaniu i budowie np. systemów zasilania urządzeń pokładowych, systemów optycznych czy komunikacyjnych dla satelitów. Polacy produkują też sensory i penetratory gruntu dla sond kosmicznych oraz oprogramowanie. Ministerstwo szacuje, że w polskim sektorze kosmicznym może pracować nawet 12 tys. osób.

– Inwestycje w badanie kosmosu zwracają się jako rozwiązania, z których korzystamy na co dzień, a z czego często nie zdajmy sobie sprawy. Produkty i aplikacje, które powstają z udziałem sektora kosmicznego mają szerokie zastosowanie w gospodarce i naszym życiu – zaznaczył Buda.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat Polska Agencja Kosmiczna POLSA chce kontynuować budowę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, ale też działać w kierunku rozwoju bezpieczeństwa kosmicznego. POLSA chce też, aby polski astronauta wszedł do korpusu podstawowego ESA i jako drugi Polak wziął udział w kosmicznej misji załogowej.

Sam rząd liczy natomiast na to, że przygotowany na lata 2023-2027 Krajowy Program Kosmiczny pozwoli wykorzystać przestrzeń kosmiczną dla postępu technologicznego w wielu sektorach naszej gospodarki.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA