fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatSenator USA Cory Gardner wzywa do rozmów w sprawie paktu handlowego z...

Senator USA Cory Gardner wzywa do rozmów w sprawie paktu handlowego z Tajwanem

Amerykański senator Cory Gardner wezwał w środę organ wykonawczy rządu Stanów Zjednoczonych, aby wkrótce rozpocząć rozmowy z Tajwanem na temat kompleksowej dwustronnej umowy handlowej (BTA).

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Gardnera w środę, przedstawił tę propozycję w liście do przedstawiciela handlowego USA (USTR) Roberta Lighthizera. Gardner oświadczył, że Kongres ma silne poparcie obu partii dla rozwijania dwustronnych stosunków gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem.
Zauważył, że Senat USA w październiku ubiegłego roku jednogłośnie uchwalił ustawę Tajpej International Protection and Enhancement Initiative (TAIPEI), która wzywa administrację Stanów Zjednoczonych do „zaangażowania się w dwustronne negocjacje handlowe z Tajwanem w celu zawarcia umowy o wolnym handlu, która byłaby obopólnie korzystna gospodarczo, chroniłaby amerykańskich pracowników i przynosiła korzyści amerykańskim eksporterom.”

Ze strony Tajwanu prezydent Tsai Ing-wen w przemówieniu przed Amerykańską Izbą Handlową w listopadzie ubiegłego roku formalnie poparł umowę BTA między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem – zaznacza Gardner w liście. Odniósł się tym samym do oświadczenia Tsai, że taki układ handlowy między dwoma krajami wzmocniłby ich relacje i ustanowił precedens dla opartego na nowych zasadach ładu handlowego w regionie Indo-Pacyfiku
„Niestety, mimo najbardziej sprzyjających warunków dla dwustronnych więzi między USA a Tajwanem, w ostatnim czasie nie było postępu w negocjacjach handlowych” – zauważa Gardner.
Poinformował, że w 2018 Tajwan był dwunastym największym partnerem handlowym USA w zakresie towarów i usług, z łącznym importem i eksportem wynoszącym 95,4 mld USD.

Tajwan był również 15. co do wielkości inwestorem zagranicznym w USA w zeszłym roku, podczas gdy amerykańskie i tajwańskie przedsiębiorstwa łącznie wspierały prawie 100 tysięcy miejsc pracy po obu stronach Pacyfiku – podkreśla Gardner w liście do Lighthizera.
„Piszę, aby z szacunkiem zachęcić pana do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem w sprawie kompleksowej dwustronnej umowy handlowej” – napisał senator, który jest współautorem ustawy TAIPEI.

W grudniu ubiegłego roku 161 przedstawicieli Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z różnych partii również napisało do Lighthizera, wzywając go do rozpoczęcia negocjacji z Tajwanem w sprawie dwustronnej umowy handlowej.

Źródło: Stacy Hsu, Emerson Lim/Channel NewsAsia

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA