Amerykański senator Cory Gardner wezwał w środę organ wykonawczy rządu Stanów Zjednoczonych, aby wkrótce rozpocząć rozmowy z Tajwanem na temat kompleksowej dwustronnej umowy handlowej (BTA).

nadwyżka w handlu zagranicznym kwiecień 2021 - grafika wpisu

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Gardnera w środę, przedstawił tę propozycję w liście do przedstawiciela handlowego USA (USTR) Roberta Lighthizera. Gardner oświadczył, że Kongres ma silne poparcie obu partii dla rozwijania dwustronnych stosunków gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem.
Zauważył, że Senat USA w październiku ubiegłego roku jednogłośnie uchwalił ustawę Tajpej International Protection and Enhancement Initiative (TAIPEI), która wzywa administrację Stanów Zjednoczonych do „zaangażowania się w dwustronne negocjacje handlowe z Tajwanem w celu zawarcia umowy o wolnym handlu, która byłaby obopólnie korzystna gospodarczo, chroniłaby amerykańskich pracowników i przynosiła korzyści amerykańskim eksporterom.”

Ze strony Tajwanu prezydent Tsai Ing-wen w przemówieniu przed Amerykańską Izbą Handlową w listopadzie ubiegłego roku formalnie poparł umowę BTA między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem – zaznacza Gardner w liście. Odniósł się tym samym do oświadczenia Tsai, że taki układ handlowy między dwoma krajami wzmocniłby ich relacje i ustanowił precedens dla opartego na nowych zasadach ładu handlowego w regionie Indo-Pacyfiku
„Niestety, mimo najbardziej sprzyjających warunków dla dwustronnych więzi między USA a Tajwanem, w ostatnim czasie nie było postępu w negocjacjach handlowych” – zauważa Gardner.
Poinformował, że w 2018 Tajwan był dwunastym największym partnerem handlowym USA w zakresie towarów i usług, z łącznym importem i eksportem wynoszącym 95,4 mld USD.

Tajwan był również 15. co do wielkości inwestorem zagranicznym w USA w zeszłym roku, podczas gdy amerykańskie i tajwańskie przedsiębiorstwa łącznie wspierały prawie 100 tysięcy miejsc pracy po obu stronach Pacyfiku – podkreśla Gardner w liście do Lighthizera.
„Piszę, aby z szacunkiem zachęcić pana do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem w sprawie kompleksowej dwustronnej umowy handlowej” – napisał senator, który jest współautorem ustawy TAIPEI.

W grudniu ubiegłego roku 161 przedstawicieli Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z różnych partii również napisało do Lighthizera, wzywając go do rozpoczęcia negocjacji z Tajwanem w sprawie dwustronnej umowy handlowej.

Źródło: Stacy Hsu, Emerson Lim/Channel NewsAsia

Poprzedni artykułAmerykański kongresman przedstawia ustawę mającą na celu zapobiegnięcie inwazji Tajwanu
Następny artykułPolski wkład w budowę gospodarki niskoemisyjnej