fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiSenatorowie zdecydowali o odpisie podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

Senatorowie zdecydowali o odpisie podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

W środę 1 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego rozpatrywano poprawkę dotyczącą podniesienia wysokości części podatku przekazywanej Organizacjom Pożytku Publicznego do poziomu 1,5 proc.

Jak podkreśliła Fundacja Avalon podniesienie wysokości części podatku do poziomu 1,5 proc. ma stanowić rekompensatę z tytułu znacznego spadku przychodów z 1 proc. podatku dla OPP w wyniku zmian w podatkach, który nastąpi w roku 2023, będącymi skutkiem „Polskiego Ładu”. O podniesienie odpisu poziomu 1,5 proc. organizacje pożytku publicznego apelowały wcześniej już w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

— Zacząć wypada od informacji bardzo ważnej i bardzo pozytywnej. Otóż zgłoszona przez Przewodniczącego Komisji poprawka, która „kasuje” uznaniowy model wyrównania strat na rzecz podniesienia odpisu dla OPP do poziomu 1,5% podatku – została przez Komisję przyjęta. Wypada tylko pokornie prosić Senatorów już na etapie prac plenarnych o poparcie dla tej inicjatywy i trzymać kciuki za to, żeby ta poprawka ostatecznie została uchwalona — stwierdził tuż po zakończeniu prac Komisji uczestniczący w obradach dyrektor generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies. — A potem trzeba mieć nadzieję, że strona rządowa zapozna się z argumentami, wsłucha w głos organizacji, zastanowi nad konsekwencjami i finalnie – nie odrzuci poprawki w głosowaniu w Sejmie — dodał.

Fundacja Avalon podsumowała, że po decyzji Senatorów w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych OPP liczą, że zgłoszona poprawka zostanie ostatecznie uchwalona w czasie obrad plenarnych Senatu, a następnie zostanie zatwierdzona przez Sejm.

Sama Fundacja Avalon powstała w 2006 r. i należy do największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA