Jak podkreśliła Fundacja Avalon podniesienie wysokości części podatku do poziomu 1,5 proc. ma stanowić rekompensatę z tytułu znacznego spadku przychodów z 1 proc. podatku dla OPP w wyniku zmian w podatkach, który nastąpi w roku 2023, będącymi skutkiem „Polskiego Ładu”. O podniesienie odpisu poziomu 1,5 proc. organizacje pożytku publicznego apelowały wcześniej już w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.
— Zacząć wypada od informacji bardzo ważnej i bardzo pozytywnej. Otóż zgłoszona przez Przewodniczącego Komisji poprawka, która „kasuje” uznaniowy model wyrównania strat na rzecz podniesienia odpisu dla OPP do poziomu 1,5% podatku – została przez Komisję przyjęta. Wypada tylko pokornie prosić Senatorów już na etapie prac plenarnych o poparcie dla tej inicjatywy i trzymać kciuki za to, żeby ta poprawka ostatecznie została uchwalona — stwierdził tuż po zakończeniu prac Komisji uczestniczący w obradach dyrektor generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies. — A potem trzeba mieć nadzieję, że strona rządowa zapozna się z argumentami, wsłucha w głos organizacji, zastanowi nad konsekwencjami i finalnie – nie odrzuci poprawki w głosowaniu w Sejmie — dodał.
Fundacja Avalon podsumowała, że po decyzji Senatorów w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych OPP liczą, że zgłoszona poprawka zostanie ostatecznie uchwalona w czasie obrad plenarnych Senatu, a następnie zostanie zatwierdzona przez Sejm.
Sama Fundacja Avalon powstała w 2006 r. i należy do największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.