W środę 1 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego rozpatrywano poprawkę dotyczącą podniesienia wysokości części podatku przekazywanej Organizacjom Pożytku Publicznego do poziomu 1,5 proc.

Jak podkreśliła Fundacja Avalon podniesienie wysokości części podatku do poziomu 1,5 proc. ma stanowić rekompensatę z tytułu znacznego spadku przychodów z 1 proc. podatku dla OPP w wyniku zmian w podatkach, który nastąpi w roku 2023, będącymi skutkiem „Polskiego Ładu”. O podniesienie odpisu poziomu 1,5 proc. organizacje pożytku publicznego apelowały wcześniej już w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

— Zacząć wypada od informacji bardzo ważnej i bardzo pozytywnej. Otóż zgłoszona przez Przewodniczącego Komisji poprawka, która „kasuje” uznaniowy model wyrównania strat na rzecz podniesienia odpisu dla OPP do poziomu 1,5% podatku – została przez Komisję przyjęta. Wypada tylko pokornie prosić Senatorów już na etapie prac plenarnych o poparcie dla tej inicjatywy i trzymać kciuki za to, żeby ta poprawka ostatecznie została uchwalona — stwierdził tuż po zakończeniu prac Komisji uczestniczący w obradach dyrektor generalny Fundacji Avalon Krzysztof Dobies. — A potem trzeba mieć nadzieję, że strona rządowa zapozna się z argumentami, wsłucha w głos organizacji, zastanowi nad konsekwencjami i finalnie – nie odrzuci poprawki w głosowaniu w Sejmie — dodał.

Fundacja Avalon podsumowała, że po decyzji Senatorów w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych OPP liczą, że zgłoszona poprawka zostanie ostatecznie uchwalona w czasie obrad plenarnych Senatu, a następnie zostanie zatwierdzona przez Sejm.

Sama Fundacja Avalon powstała w 2006 r. i należy do największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

Poprzedni artykułWiecie, dlaczego kraje europejskie nie chcą już szczepionek na COVID-19?
Następny artykułKryształy Polskiej Gospodarki – DINE2DOOR – laureat w kategorii PATRONAT ROZWOJOWY