fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajSeniorzy z mniejszymi długami

Seniorzy z mniejszymi długami

Stale maleje zadłużenie emerytów w Polsce - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów.

Jeszcze w styczniu 2021 roku zaległości emerytów sięgały 6,4 mld zł, podczas gdy dzisiaj jest to 5,9 mld zł. Jeszcze pod koniec 2018 roku najstarsi Polacy mieli długi sięgające 7,05 mld zł. W przeszłości zadłużenie emerytów rosło, ponieważ zaciągali oni zobowiązania na młodszych członków rodziny. Jak wyjaśnia KRD dzisiaj to podejście się zmieniło, gdyż młodzy Polacy dofinansowani świadczeniami 500 plus, Dobry Start czy bonem turystycznym, coraz rzadziej kupują sprzęt RTV i AGD na raty.

W raporcie KRD można też wyczytać, że w styczniu liczba dłużników wśród seniorów wynosiła 354,8 tys., natomiast aktualnie jest ich 331,5 tys. KRD podaje jednak, że o 38 zł wzrosło średnie zadłużenie emerytów z 17 954 zł w styczniu do obecnych 17 992 zł. Wśród emerytów figurujących w bazie KRD większość to kobiety, których jest 191 917 i panie mają też większe zaległości, bo 3,3 mld zł. Dla porównania panów jest 139 575 i zalegają oni na kwotę 2,6 mld zł. Mężczyźni mają jednak większe średnie zadłużenie wynoszące 18 901 zł w stosunku do 17 331 zł u pań. Najbardziej zadłużeni są emeryci ze Śląska (996 mln zł), następnie z Mazowsza (823 mln zł) i Dolnego Śląska (574 mln zł).

„Najwięcej – 4 mld zł – emeryci są winni firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. 952 mln zł powinny spłacić w instytucjach finansowych: bankach, firmach pożyczkowych, towarzystwach ubezpieczeniowych. Natomiast 522 mln zł to nieuregulowane opłaty administracyjne, głównie alimenty, zaś 105 mln zł to zaległości czynszowe. Niezapłacone rachunki z telefon, telewizję i Internet wynoszą blisko 100 mln zł” – podsumowano w opracowaniu KRD.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA