fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajSeniorzy z mniejszymi długami

Seniorzy z mniejszymi długami

Stale maleje zadłużenie emerytów w Polsce - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów.

Jeszcze w styczniu 2021 roku zaległości emerytów sięgały 6,4 mld zł, podczas gdy dzisiaj jest to 5,9 mld zł. Jeszcze pod koniec 2018 roku najstarsi Polacy mieli długi sięgające 7,05 mld zł. W przeszłości zadłużenie emerytów rosło, ponieważ zaciągali oni zobowiązania na młodszych członków rodziny. Jak wyjaśnia KRD dzisiaj to podejście się zmieniło, gdyż młodzy Polacy dofinansowani świadczeniami 500 plus, Dobry Start czy bonem turystycznym, coraz rzadziej kupują sprzęt RTV i AGD na raty.

W raporcie KRD można też wyczytać, że w styczniu liczba dłużników wśród seniorów wynosiła 354,8 tys., natomiast aktualnie jest ich 331,5 tys. KRD podaje jednak, że o 38 zł wzrosło średnie zadłużenie emerytów z 17 954 zł w styczniu do obecnych 17 992 zł. Wśród emerytów figurujących w bazie KRD większość to kobiety, których jest 191 917 i panie mają też większe zaległości, bo 3,3 mld zł. Dla porównania panów jest 139 575 i zalegają oni na kwotę 2,6 mld zł. Mężczyźni mają jednak większe średnie zadłużenie wynoszące 18 901 zł w stosunku do 17 331 zł u pań. Najbardziej zadłużeni są emeryci ze Śląska (996 mln zł), następnie z Mazowsza (823 mln zł) i Dolnego Śląska (574 mln zł).

„Najwięcej – 4 mld zł – emeryci są winni firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. 952 mln zł powinny spłacić w instytucjach finansowych: bankach, firmach pożyczkowych, towarzystwach ubezpieczeniowych. Natomiast 522 mln zł to nieuregulowane opłaty administracyjne, głównie alimenty, zaś 105 mln zł to zaległości czynszowe. Niezapłacone rachunki z telefon, telewizję i Internet wynoszą blisko 100 mln zł” – podsumowano w opracowaniu KRD.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA