fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportSeul likwiduje miejsca siedzące na najpopularniejszych liniach metra

Seul likwiduje miejsca siedzące na najpopularniejszych liniach metra

Władze stolicy Korei Południowej podjęły decyzję o uruchomieniu linii metra, które będą obsługiwane przez wagony pozbawione miejsc siedzących, co ma zapewnić pasażerom więcej miejsca i wygodniejszą jazdę. Metro w Seulu należy do najbardziej zatłoczonych na świecie.

Seulskie metro jest jednym z największych tego typu systemów na świecie. Ma 9 linii i 275 stacji, z których co dzień korzysta 7 milionów osób.

Zgodnie z danymi zbieranymi w trzecim kwartale obecnego roku obłożenie pasażerami w godzinach porannego i popołudniowego szczytu sięgało tam odpowiednio: 193 i 164 procent. Po usunięciu siedzeń z – jak przewiduje pilotażowy program – dwóch z wagonów każdego kursu, wskaźniki te mają obniżyć się do 153 i 130 procent. Zmiany dotyczą linii numer 4 i 7.

Kilka tygodni temu wprowadzono podwyżkę opłat za podróż metrem w stolicy Korei Południowej. Cena podstawowego biletu, za przejazd na trasie do 10 kilometrów wynosi obecnie 1400 wonów (równowartość 4,4 złotego).

Miejski samorząd każdego roku dopłaca do funkcjonowania metra w Seulu ok. 920 miliardów wonów (2,9 miliarda złotych).

Nowe wagony seulskiego metra wyruszą na trasę od początku przyszłego roku.

The Guardian, koreaherald.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA