fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaTransportSeul likwiduje miejsca siedzące na najpopularniejszych liniach metra

Seul likwiduje miejsca siedzące na najpopularniejszych liniach metra

Władze stolicy Korei Południowej podjęły decyzję o uruchomieniu linii metra, które będą obsługiwane przez wagony pozbawione miejsc siedzących, co ma zapewnić pasażerom więcej miejsca i wygodniejszą jazdę. Metro w Seulu należy do najbardziej zatłoczonych na świecie.

Seulskie metro jest jednym z największych tego typu systemów na świecie. Ma 9 linii i 275 stacji, z których co dzień korzysta 7 milionów osób.

Zgodnie z danymi zbieranymi w trzecim kwartale obecnego roku obłożenie pasażerami w godzinach porannego i popołudniowego szczytu sięgało tam odpowiednio: 193 i 164 procent. Po usunięciu siedzeń z – jak przewiduje pilotażowy program – dwóch z wagonów każdego kursu, wskaźniki te mają obniżyć się do 153 i 130 procent. Zmiany dotyczą linii numer 4 i 7.

Kilka tygodni temu wprowadzono podwyżkę opłat za podróż metrem w stolicy Korei Południowej. Cena podstawowego biletu, za przejazd na trasie do 10 kilometrów wynosi obecnie 1400 wonów (równowartość 4,4 złotego).

Miejski samorząd każdego roku dopłaca do funkcjonowania metra w Seulu ok. 920 miliardów wonów (2,9 miliarda złotych).

Nowe wagony seulskiego metra wyruszą na trasę od początku przyszłego roku.

The Guardian, koreaherald.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA