fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaSiedmiu zatrzymanych w związku z likwidacją kopalni

Siedmiu zatrzymanych w związku z likwidacją kopalni

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób, które wręczały łapówki w zamian za udzielenie zleceń pracownikom Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty związane z popełnieniem przestępstw korupcyjnych polegających na wręczaniu korzyści majątkowych w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnioną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego, co mogło wyrządzić szkodę w majątku w SRK.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Po przeprowadzonych czynnościach wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w wysokości do 50 tys. zł.

Zatrzymano osoby powiązane z firmami realizującymi w latach 2017-2021 prace budowlane oraz rozbiórkowe na rzecz SRK S.A. Oddziału KWK „Centrum”. To znajdująca się od 2015 r. w likwidacji kopalnia w Bytomiu. Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki posiadającym uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego. Przekazane pieniądze stanowiły „wynagrodzenie” w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych.

Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa prowadzonego przez CBA w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez przedstawicieli SRK SA, o czym pisaliśmy wcześniej: Korupcja przy likwidacji kopalni.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA