Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób, które wręczały łapówki w zamian za udzielenie zleceń pracownikom Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu.

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty związane z popełnieniem przestępstw korupcyjnych polegających na wręczaniu korzyści majątkowych w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnioną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego, co mogło wyrządzić szkodę w majątku w SRK.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Po przeprowadzonych czynnościach wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w wysokości do 50 tys. zł.

Zatrzymano osoby powiązane z firmami realizującymi w latach 2017-2021 prace budowlane oraz rozbiórkowe na rzecz SRK S.A. Oddziału KWK „Centrum”. To znajdująca się od 2015 r. w likwidacji kopalnia w Bytomiu. Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki posiadającym uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego. Przekazane pieniądze stanowiły „wynagrodzenie” w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych.

Zatrzymań dokonano w ramach śledztwa prowadzonego przez CBA w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez przedstawicieli SRK SA, o czym pisaliśmy wcześniej: Korupcja przy likwidacji kopalni.

Poprzedni artykułWykluczenie Rosji z G20 dzieli Zachód z resztą świata
Następny artykułBGK aktywnie wspiera małe i średnie firmy