fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSilni, zwarci i gotowi? Nastroje MŚP u progu odmrożenia gospodarki

Silni, zwarci i gotowi? Nastroje MŚP u progu odmrożenia gospodarki

Wszystkie badania nastrojów przeprowadzone w pierwszym kwartale 2020 r. pokazują największe od 2008 roku załamanie. Według analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dynamika PKB Polski wyniesie w 2020 r. minus 4,6 procent. Jeśli tak się stanie, to „zresetowana” gospodarka wróci do poziomu sprzed dwóch lat. Ci sami eksperci z MFW przewidują jednak odreagowanie i odbicie polskiej gospodarki w 20121 r. – aż do +4,2 procent. Należy jednak pamiętać, że odbicie to nastąpi od znacznie obniżonej „bazy”.

Trudniej o kredyt
Narodowy Bank Polski prognozuje dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w II kwartale br. Jego skala określana jest jako „znaczna”. Banki spodziewają się spadku popytu na większość kredytów. Sygnalizują silne zaostrzenie polityki kredytowej we wszystkich ich kategoriach, a zwłaszcza zdecydowanie trudniej będzie sektorowi MŚP, gdzie można spodziewać się wręcz zamknięcia drogi do pozyskania kredytu na inwestycje długoterminowe. Z kolei finansowanie płynności do pewnego stopnia będzie starał się zastąpić faktoring, od którego można spodziewać się pomocy firmom zasileniu ich w kapitał obrotowy.

Bibby MSP Index, wzorowany na indeksie PMI, a obrazujący nastroje wśród małych i średnich przedsiębiorstw, w kwietniu br. osiągnął zaledwie 23,5 pkt. (w porównaniu do 54,3 pkt. w marcu 2019 r.). Według GUS, który również bada i ocenia nastawienie przedsiębiorców, w kwietniowym odczycie nie ma ani jednego sektora, w którym utrzymywałyby się dobre nastroje. Wszystkich dotknęły restrykcje i społeczna kwarantanna, a dużym problemem są rosnące zwolnienia pracowników.

Pesymiści i optymiści
Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny. Zdecydowanie pesymistyczne w przyszłość spoglądają przedsiębiorcy z szeroko pojętej branży turystycznej, przede wszystkim z firm należących do segmentu zakwaterowania (turystyka) oraz gastronomii.
Lepsze nastroje panują w sektorach żywności i produkcji metali, które pomimo zamrożenia gospodarki nadal (rok do roku) pozostały przy dodatnich wynikach. Najmniejsze pogorszenie nastrojów sygnalizują firmy z sekcji „działalność finansowa i ubezpieczeniowa” oraz „informacja”.

Szczególnie dużą odporność na kryzys wykazuje zaś budownictwo. W marcu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,7 proc. rok do roku., wobec wzrostu o 5,5 proc. w lutym. Wielu analityków rynku i ekonomistów spodziewa się, że to właśnie ten sektor będzie miał do odegrania dużą i pozytywną przy wydobywaniu się polskiej gospodarki z pandemicznego kryzysu. Szczególnie dobre prognozy dotyczą budownictwa infrastrukturalnego, gdzie spodziewane jest pobudzenie popytu przez zamówienia publiczne, zarówno centralne, jak i samorządowe, co jest związane także z napływem nowych środków unijnych do Polski.

Nie tylko Polska
Także inne kraje europejskie ucierpiały na skutek pandemii COVID-19. PKB Francji spadł w pierwszym kwartale o 5,8 proc. (wobec czwartego kwartału zeszłego roku), w Hiszpanii o 5,2 proc., a w USA o 1,2 procent. Jest to tym bardziej dotkliwe dla tych krajów, że jeszcze przed epidemią niewypłacalność dotykała wielu firm, pomimo wzrostu gospodarczego – tak raportuje Euler Hermes.

Wpływ na głębokość recesji w Polsce będzie miał nie tylko popyt zewnętrzny, ale oczywiście także koniunktura na innych rynkach. Chociaż gospodarka Polski nie jest aż tak otwarta jak gospodarki wielu innych krajów i nie ucierpiała zbytnio na zamknięciu granic i zakłóceniach w międzynarodowych łańcuchach dostaw, nasz największy partner handlowy, czyli Niemcy przeżywa poważne problemy gospodarcze. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) pandemia ciężko doświadcza gospodarkę Niemiec, której PKB spadł o 2,2 proc. w I kwartale br. – w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku. Odbije się to na polskich producentach i eksporterach, rzutując niekorzystnie na saldo naszych obrotów handlowych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA