fbpx
niedziela, 8 września, 2024
Strona głównaŚwiatSingapur podwaja podatki, aby chronić rynek nieruchomości przed Chińczykami

Singapur podwaja podatki, aby chronić rynek nieruchomości przed Chińczykami

Władze Singapuru wprowadziły znaczne podwyżki podatków od zakupu nieruchomości, które dotkną w szczególności zagranicznych inwestorów.

Ostatnie lata to czas napływu potężnych zagranicznych inwestycji na singapurskim rynku nieruchomości. Uchodzi on za pewną i stabilną przystań dla ulokowania gotówki w czasie najpierw pandemii COVID-19, a następnie inflacji i niepewności gospodarczej wywołanej m.in. wojną na Ukrainie.

Chińczycy inwestują w Singapurze

Singapurski kierunek lokowania kapitału w szczególności upodobały sobie fundusze oraz zamożne osoby prywatne pochodzące z Państwa Środka.

Efektem tych inwestycji są jednak gwałtownie rosnące ceny mieszkań, które tylko w pierwszym kwartale obecnego roku zwiększyły się o 3,2 proc. Ich konsekwencją są trudności w nabyciu własnego lokum przez mieszkańców Singapuru. Dlatego rząd podjął decyzję o radykalnej podwyżce opłat skarbowych, którymi są obłożone transakcje kupna nieruchomości.

O ile wzrosną podatki? 

Dla obcokrajowców uległy one podwojeniu i sięgną teraz poziomu 60 proc.

Obywatele Singapuru zapłacą 20 proc. zamiast dotychczasowych 17 proc. podatku od zakupu drugiego mieszkania i 30 proc. (zamiast 25 proc.) od każdego kolejnego. Większe opłaty będą dotyczyć stałych mieszkańców bez obywatelstwa. Oni zapłacą 30 proc. podatku od zakupu drugiego i 35 proc od każdego następnego lokalu.

SCMP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA