fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaSingapur został centrum dystrybucji rosyjskiej ropy

Singapur został centrum dystrybucji rosyjskiej ropy

W Singapurze dochodzi do procesu mieszania rosyjskiej ropy z ropą z innych źródeł, dzięki czemu finalnie nie jest ona objęta sankcjami nałożonymi na Moskwę.

W ostatnich miesiącach coraz trudniej znaleźć wolne zbiorniki na ropę w Singapurze. Według doniesień agencji Bloomberg jest to efekt upowszechnienia się procederu przeładunku rosyjskiej ropy, mającego na celu ominięcie międzynarodowych sankcji wymierzonych w kraj Władimira Putina.

Singapur nie zakazał importu ropy z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie w poprzednim roku ceny wynajmu zlokalizowanych tam zbiorników na ropę wzrosły o 17-20 proc. Tylko w grudniu do Singapuru przywieziono dwa razy więcej rosyjskiej ropy i oleju opałowego niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Wedle źródeł Bloomberga rosyjska ropa po zmieszaniu trafia na rynki krajów Azji Południowo-Wschodniej, np. do Indonezji czy Wietnamu. Dzięki temu procederowi nie podlega już wówczas międzynarodowym ograniczeniom nałożonym na Moskwę.

Firmy realizujące cały proces mogą liczyć na marże sięgające 20 proc., podczas gdy normą na tym rynku jest ich poziom w wysokości 10-12 proc. Wynika to z faktu bardzo niskich cen surowców sprowadzanych z Federacji Rosyjskiej, na które jest mniej chętnych na światowych giełdach.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA