fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatSkąd Hamas ma pieniądze na wojnę z Izraelem?

Skąd Hamas ma pieniądze na wojnę z Izraelem?

Palestyńska organizacja militarna ma kilka istotnych źródeł dochodu, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie i finansowanie takich przedsięwzięć jak ostatni atak na Izrael.

W ubiegłotygodniowym ataku bojowników Hamasu na izraelskie miejscowości zginęło ok. 1300 Żydów, a kilkuset kolejnych zostało uprowadzonych. Odpowiedź Izraela była natychmiastowa i pociągnęła za sobą już ponad 2 tys. ofiar po stronie palestyńskiej. 

Podatki i darowizny

Hamas kontroluje i faktycznie sprawuje władzę w Strefie Gazy od 2007 r. Od tamtego czasu zbudował rozległą sieć powiązań i sojuszy, które zapewniają m.in. finansowanie tej organizacji. 

Jednym z głównych źródeł dochodu są cła pobierane przez Hamas od produktów sprowadzanych do Strefy Gazy przez granicę z Egiptem. 

Stałe dotacje zapewnia też Katar, który finansuje m.in. wypłaty wynagrodzeń dla części  osób zatrudnionych w administracji, a także dostawy energii. W sumie Hamas pozyskał w ostatnich kilkunastu latach z tego źródła równowartość prawie 2 miliardów dolarów. 

Dostają nie tylko pieniądze, ale też broń

Broń, w tym głównie rakiety, które regularnie są wystrzeliwane z terytorium strefy w kierunku Izraela, są w znacznej części przesyłane z Iranu. Szlak dostaw prowadzi przez Sudan i Egipt. Teheran zapewnia również nielegalne fundusze dla terrorystów z Hamasu, które – zdaniem amerykańskich służb – mogą sięgać 70–100 mln dolarów rocznie. 

Palestyńska organizacja terrorystyczna prowadzi też intensywne działania w internecie, gdzie przyjmuje datki od ofiarodawców z całego świata wykorzystując kryptowaluty. 

Hamas ok. 55 proc. swoich przychodów przekazuje na finansowanie grup bojowników. 

Reuter, heritage.org, wionews.com, capital.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA