fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatSkąd Hamas ma pieniądze na wojnę z Izraelem?

Skąd Hamas ma pieniądze na wojnę z Izraelem?

Palestyńska organizacja militarna ma kilka istotnych źródeł dochodu, które pozwalają na sprawne funkcjonowanie i finansowanie takich przedsięwzięć jak ostatni atak na Izrael.

W ubiegłotygodniowym ataku bojowników Hamasu na izraelskie miejscowości zginęło ok. 1300 Żydów, a kilkuset kolejnych zostało uprowadzonych. Odpowiedź Izraela była natychmiastowa i pociągnęła za sobą już ponad 2 tys. ofiar po stronie palestyńskiej. 

Podatki i darowizny

Hamas kontroluje i faktycznie sprawuje władzę w Strefie Gazy od 2007 r. Od tamtego czasu zbudował rozległą sieć powiązań i sojuszy, które zapewniają m.in. finansowanie tej organizacji. 

Jednym z głównych źródeł dochodu są cła pobierane przez Hamas od produktów sprowadzanych do Strefy Gazy przez granicę z Egiptem. 

Stałe dotacje zapewnia też Katar, który finansuje m.in. wypłaty wynagrodzeń dla części  osób zatrudnionych w administracji, a także dostawy energii. W sumie Hamas pozyskał w ostatnich kilkunastu latach z tego źródła równowartość prawie 2 miliardów dolarów. 

Dostają nie tylko pieniądze, ale też broń

Broń, w tym głównie rakiety, które regularnie są wystrzeliwane z terytorium strefy w kierunku Izraela, są w znacznej części przesyłane z Iranu. Szlak dostaw prowadzi przez Sudan i Egipt. Teheran zapewnia również nielegalne fundusze dla terrorystów z Hamasu, które – zdaniem amerykańskich służb – mogą sięgać 70–100 mln dolarów rocznie. 

Palestyńska organizacja terrorystyczna prowadzi też intensywne działania w internecie, gdzie przyjmuje datki od ofiarodawców z całego świata wykorzystując kryptowaluty. 

Hamas ok. 55 proc. swoich przychodów przekazuje na finansowanie grup bojowników. 

Reuter, heritage.org, wionews.com, capital.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA