fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaSkąd rekordowe ceny węgla?

Skąd rekordowe ceny węgla?

Ceny węgla na rynku światowym mocno wzrosły, co niemal natychmiast przełożyło się także na jego ceny w Polsce.

Światowe ceny węgla wzrosły z ok. 200 USD/t sprzed wojny do rekordowych ok. 460 USD/t 8 marca br. W kolejnych dniach nieco się obniżyły.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wojna na Ukrainie oraz sankcje nakładane na sektor energetyczny w Rosji. Również rekordowo wysokie ceny ropy również mają przełożenie na ceny węgla, ponieważ z tego powodu znacząco wzrosły koszty jego transportu.

Jednak przyczyn jest więcej. Wymienia je Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca przedsiębiorców zajmujących się handlem węglem. Jej zdaniem na sytuację na rynku węgla wpłynęły takie czynniki, jak:

  • ograniczenia eksportowe węgla z Indii
  • zmniejszone wydobycie węgla spowodowane zjawiskami pogodowymi w wielu regionach świata
  • ograniczona dostępność węgla z Kolumbii, USA, Australii i RPA
  • zakaz importu węgla z Australii do Chin
  • bardzo niskie stany zapasów węgla w terminalu węglowym RB i centrum przeładunkowym ARA.

Choć w ostatnich dniach światowe ceny węgla spadły, to zdaniem Izby „wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych co najmniej kilku miesiącach nie należy spodziewać się znaczących obniżek cen węgla na świecie”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA