fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiSkarbówka dostanie nowe dane o przedsiębiorcach

Skarbówka dostanie nowe dane o przedsiębiorcach

Od przyszłego roku do Urzędu Skarbowego będą trafiały dane handlujących w sieci.

8 lutego opublikowano projekt ustawy dostosowujący polskie przepisy do unijnego obowiązku raportowania informacji o użytkownikach przez platformy cyfrowe. Jak podaje „Rzeczpospolita” do skarbówki będą trafiały dane o użytkownikach platform cyfrowych i przeprowadzanych tam transakcjach.

Dziennik wyjaśnia, że na podstawie nowych przepisów fiskus będzie otrzymywał głównie dane sprzedawców z e-platform, a raportowaniem zostanie objęty każdy, kto dokonuje rocznie co najmniej 30 transakcji na kwotę co najmniej 2000 euro. Według ustawodawcy może to dotyczyć nawet 17 mln polskich obywateli.

– Limity wyłączenia nie są duże, co w praktyce może spowodować, że dane setek tysięcy użytkowników popularnych portali sprzedażowych jak Allegro czy OLX trafią do fiskusa. Niemniej te dwa warunki muszą być spełnione łącznie i dotyczą jednego e-portalu czy e-platformy – powiedział na łamach „Rz” Łukasz Kacprzyk, doradca podatkowy w Grant Thornton. – Jeśli więc ktoś sprzeda po dziesięć rzeczy na trzech różnych portalach, to można twierdzić, że nie zostanie zaraportowany przez żaden z nich. I to nawet, jeśli zysk w sumie przekroczy wartość 2000 euro – wyjaśnił ekspert.

Poza sprzedawcami internetowymi nowym raportowaniem objęte zostaną inne popularne usługi oferowane przez sieć, jak najem nieruchomości oraz środków transportu i wykonywanie usług świadczonych osobiście, jak przewóz osób, transport i dostawa czy drobne prace codzienne (np. fryzjerstwo i hydraulika).

Platformy, które nie wywiążą się z obowiązku raportowania, będą musiały liczyć się z surowymi grzywnami od fiskusa, a jeśli użytkownik platformy nie udostępni potrzebnych danych, to będzie miał zablokowane konto i wypłatę wynagrodzenia.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA