fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiSkarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że administracja skarbowa będzie wypełniać deklaracje podatkowe za przedsiębiorców. Resort finansów liczy, że dzięki temu uda się ograniczyć czas, jaki przedsiębiorcy poświęcają na obowiązki administracyjne.

Wiceminister Soboń dodał, że dzisiaj tylko 5 proc. deklaracji dotyczących podatku dochodowego jest składanych w formie papierowej, a wkrótce przedsiębiorcy dostaną narzędzie, które pozwoli urzędnikom skarbowym wypełniać za nich takie dokumenty. Dzięki temu firmy nie będą musiały tracić cennego czasu na rozliczanie podatku. Podobne rozwiązania mają zostać przyjęte też dla deklaracji VAT oraz akcyzy.

Jeśli wprowadzimy KSeF, który za chwilę zacznie obowiązywać, pokażemy drogę dojścia do sytuacji, w której deklaracja VAT-u zostanie wypełniona automatycznie i przedsiębiorca nie będzie musiał tracić czasu na wypełnienie deklaracji vatowskiej. Podobnie będzie z akcyzą. Jeśli zintegrujemy systemy informatyczne, a chcemy to w najbliższym czasie zrobić, tutaj także deklaracja akcyzowa zostanie wypełniona za przedsiębiorcę

– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister liczy, że wprowadzenie e-VAT-u sprawi, że przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na rozwój biznesu. Dzisiaj wstępnie wypełniona deklaracja VAT jest oferowana przez administracje skarbowe w Hiszpanii i we Włoszech.

Jeśli chodzi o akcyzę, rząd chce zmniejszyć obciążenie sprawozdawcze przedsiębiorstw przez wprowadzenie elektronizacji ewidencji akcyzowych czy powiązanie systemów dotyczących przemieszczania, ewidencji i deklaracji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA