fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiSkarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że administracja skarbowa będzie wypełniać deklaracje podatkowe za przedsiębiorców. Resort finansów liczy, że dzięki temu uda się ograniczyć czas, jaki przedsiębiorcy poświęcają na obowiązki administracyjne.

Wiceminister Soboń dodał, że dzisiaj tylko 5 proc. deklaracji dotyczących podatku dochodowego jest składanych w formie papierowej, a wkrótce przedsiębiorcy dostaną narzędzie, które pozwoli urzędnikom skarbowym wypełniać za nich takie dokumenty. Dzięki temu firmy nie będą musiały tracić cennego czasu na rozliczanie podatku. Podobne rozwiązania mają zostać przyjęte też dla deklaracji VAT oraz akcyzy.

Jeśli wprowadzimy KSeF, który za chwilę zacznie obowiązywać, pokażemy drogę dojścia do sytuacji, w której deklaracja VAT-u zostanie wypełniona automatycznie i przedsiębiorca nie będzie musiał tracić czasu na wypełnienie deklaracji vatowskiej. Podobnie będzie z akcyzą. Jeśli zintegrujemy systemy informatyczne, a chcemy to w najbliższym czasie zrobić, tutaj także deklaracja akcyzowa zostanie wypełniona za przedsiębiorcę

– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister liczy, że wprowadzenie e-VAT-u sprawi, że przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na rozwój biznesu. Dzisiaj wstępnie wypełniona deklaracja VAT jest oferowana przez administracje skarbowe w Hiszpanii i we Włoszech.

Jeśli chodzi o akcyzę, rząd chce zmniejszyć obciążenie sprawozdawcze przedsiębiorstw przez wprowadzenie elektronizacji ewidencji akcyzowych czy powiązanie systemów dotyczących przemieszczania, ewidencji i deklaracji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA