fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSkarbówka zamiast mandatów rozsyła listy

Skarbówka zamiast mandatów rozsyła listy

Małopolski urząd skarbowy rozsyła listy do przedsiębiorców, których kasy fiskalne mają problemy z łączeniem ogólnopolskim rejestrem transakcji.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej z Małopolski kontaktują się listownie z przedsiębiorcami, których kasy fiskalne zbyt długo nie nawiązują połączonia z Centralnym Repozytorium Kas. Wytłumaczono, że skarbówka chce w ten sposób uchronić przedsiębiorców przed mandatami.

Zgodnie z prawem polscy przedsiębiorcy muszą raportować urzędowi skarbowemu dane na temat transakcji i odprowadzanych podatków m.in. za pośrednictwem kas fiskalnych online. Odbywa się to przez zarejestrowanie kasy i przesyłanie przez nią danych do ogólnopolskiego rejestru. Niedopełnienie tego obowiązku, w razie przeprowadzonej kontroli, może grozić surową karą grzywny, która wynosi do 17 tysięcy złotych. Do tego przedsiębiorcy mogą narazić się także na odpowiedzialność z tytułu braku nadzoru. Małopolscy urzędnicy chcą uchronić przed tym przedsiębiorców, dlatego gdy wykryją problemy z połączeniem danej kasy fiskalnej, wysyłają list do jej właściciela.

Chcemy zadziałać prewencyjnie i dać szansę naszym podatnikom na przygotowanie się do kontroli, bo kiedy już do niej dojdzie, za brak paragonu wystawimy mandat. Ważne jest samo niewystawienie paragonu. Przepisy są zero-jedynkowe – nie ma znaczenia, jaka jest jego wartość. To bywa zaskoczeniem dla podatników, którzy bagatelizują niewielkie transakcje

– wyjaśniła cytowana w informacji prasowej Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Według małopolskiego KAS akcja wysyłania listów przynosi spodziewane efekty, bo przedsiębiorcy szybko kontaktują się z urzędem, aby sprawdzić zaistniałą sytuację, a co więcej – kierują się też do serwisu kas fiskalnych, żeby rozwiązać problem techniczny.

Źródło: KAS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA