fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajSkarbówka zamiast mandatów rozsyła listy

Skarbówka zamiast mandatów rozsyła listy

Małopolski urząd skarbowy rozsyła listy do przedsiębiorców, których kasy fiskalne mają problemy z łączeniem ogólnopolskim rejestrem transakcji.

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej z Małopolski kontaktują się listownie z przedsiębiorcami, których kasy fiskalne zbyt długo nie nawiązują połączonia z Centralnym Repozytorium Kas. Wytłumaczono, że skarbówka chce w ten sposób uchronić przedsiębiorców przed mandatami.

Zgodnie z prawem polscy przedsiębiorcy muszą raportować urzędowi skarbowemu dane na temat transakcji i odprowadzanych podatków m.in. za pośrednictwem kas fiskalnych online. Odbywa się to przez zarejestrowanie kasy i przesyłanie przez nią danych do ogólnopolskiego rejestru. Niedopełnienie tego obowiązku, w razie przeprowadzonej kontroli, może grozić surową karą grzywny, która wynosi do 17 tysięcy złotych. Do tego przedsiębiorcy mogą narazić się także na odpowiedzialność z tytułu braku nadzoru. Małopolscy urzędnicy chcą uchronić przed tym przedsiębiorców, dlatego gdy wykryją problemy z połączeniem danej kasy fiskalnej, wysyłają list do jej właściciela.

Chcemy zadziałać prewencyjnie i dać szansę naszym podatnikom na przygotowanie się do kontroli, bo kiedy już do niej dojdzie, za brak paragonu wystawimy mandat. Ważne jest samo niewystawienie paragonu. Przepisy są zero-jedynkowe – nie ma znaczenia, jaka jest jego wartość. To bywa zaskoczeniem dla podatników, którzy bagatelizują niewielkie transakcje

– wyjaśniła cytowana w informacji prasowej Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Według małopolskiego KAS akcja wysyłania listów przynosi spodziewane efekty, bo przedsiębiorcy szybko kontaktują się z urzędem, aby sprawdzić zaistniałą sytuację, a co więcej – kierują się też do serwisu kas fiskalnych, żeby rozwiązać problem techniczny.

Źródło: KAS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA