fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaSkazany za wyłudzenie 50 milionów dotacji na zieloną energię

Skazany za wyłudzenie 50 milionów dotacji na zieloną energię

Niedawne skazanie mężczyzny z amerykańskiego Massachusetts to przestroga, do czego mogą prowadzić rządowe plany promowania zielonej energii.

Christopher N. Condron z Acton w stanie Massachusetts został skazany za wyłudzenie od Departamentu Skarbu USA nieopodatkowanych dotacji w wysokości ponad 50 mln dolarów – pisze Bonner R. Cohen z National Center for Public Policy Research.

W latach 2009-2013 Condron i jego partnerka Jessica Metivier złożyli fałszywe wnioski o dotacje w imieniu czterech różnych firm. Twierdzili w nich, że wybudowali zielone instalacje energetyczne, podczas gdy one nigdy nie powstały.

Tymczasem federalne programy dotacyjne zielonej energii podczas administracji prezydenta Baracka Obamy były skromne w porównaniu z tym, co jest obecnie zawarte w planie prezydenta Joe Bidena i demokratycznych kongresmanów.

Najbardziej znana strata pieniędzy podatników na projektach zielonej energii w czasach Obamy dotyczyła Solyndry, producenta cienkowarstwowych ogniw słonecznych z Freemont w Kalifornii. Firma otrzymała w 2009 r. gwarancję pożyczki w wysokości 535 mln dolarów, a już w połowie 2011 r. ogłosiła upadłość.

Z kolei prezydent Biden chce wybudować 30 GW morskiej energii wiatrowej, na co zamierza przekazać firmom 24 mld dolarów federalnych subsydiów.

– Wysiłki rządu na rzecz promowania nieefektywnej energii wiatrowej i fotowoltaicznej zachęcają do oszustw – komentuje Craig Rucker, przewodniczący Komitetu na rzecz Konstruktywnego Jutra (CFACT), współwydawca „Environment & Climate News”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA