W lipcu 2022 r. spadła, rok do roku, liczba transakcji w sklepach małoformatowych (do 300 m2) – dowiadujemy się z Portalu Spożywczego.

Fot. Pexels

Dane PIH i CMR Panel wykazały, że choć wartość sprzedaży w sklepach była o niemal 8 proc. wyższa, to liczba transakcji była mniejsza o 3 proc. Wzrost wartości transakcji to skutek inflacji.

„W lipcu 2022 r. średnia liczba opakowań w koszyku w sklepach małoformatowych, była o 6 proc. niższa niż przed rokiem, jednak za sprawą rosnących cen średnia wartość paragonu wzrosła w porównaniu z lipcem 2021 r. aż o 11%, do 20,19 zł” – pisze portalspozywczy.pl.

Przytaczane dane mówią, że w lipcu 2022 r. małe sklepy sprzedały o 15 proc. mniej wody, o 6 proc. mniej napojów gazowanych i o 6 proc. mniej piwa. Chłodniejszy początek miesiąca negatywnie odbił się też na sprzedaży lodów, która była o 18 proc. niższa niż rok temu i o 13 proc. niższa niż w czerwcu br.

Rekordowe wzrosty sprzedaży odnotował natomiast… cukier. Spowodowane to było doniesieniami o jego brakach w dyskontach, przez co konsumenci zaczęli robić zapasy wykupując towar z mniejszych sklepów. Taki stan rzeczy sprawił, że w lipcu wartość sprzedaży cukru w małych sklepach wzrosła o przeszło 200 proc. w porównaniu do lipca 2021 r.

„W lipcu obroty sklepów były o 3% wyższe niż w czerwcu, choć liczba transakcji nieznacznie spadła, głównie za sprawą mniejszego popytu na napoje, lody i piwo” – podsumował Portal Spożywczy.

Źródło: portalspozywczy.pl

Poprzedni artykułPremierka z literatką Finlandii
Następny artykuł„Europa w obliczu nowych wyzwań”. XXXI Forum Ekonomiczne już od 6 września w Karpaczu