W styczniu sklepy zapłaciły po raz pierwszy nową daninę – podatek od sprzedaży detalicznej. Polski rząd spodziewa się w tym roku z tego tytułu ok. 1,5 mld zł wpływów.

Z informacji udostępnionych portalowi wiadomoscihandlowe.pl przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 roku zapłaciło 104 podatników.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dwie stawki daniny: 0,8 proc. i 1,4 proc. Pierwsza obejmuje miesięczne przychody od 17 mln do 170 mln zł miesięcznie, druga – powyżej 170 mln zł.

W styczniu sklepy tę daninę płaciły po raz pierwszy, jednak ustawa została przygotowana już we wrześniu 2016 roku. Nowy podatek wzbudził jednak wątpliwości w Unii Europejskiej. Dopiero w połowie marca ubiegłego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE.

Jego wprowadzenie przesunięto z powodu pandemii na styczeń 2021. – Łączna kwota zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 r. przez wszystkich podatników wyniosła 197 377 427,22 zł. Łączna kwota zadeklarowanego podatku dla 10 największych kwot zadeklarowanych do zapłaty wyniosła 157,2 mln zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

W styczniu na wyższą stawkę załapało się 17 podatników, a na niższą – 76. Deklarację złożyło także 12 podmiotów, które załapały się na stawkę zerową (kwota wolna).

Polski rząd spodziewa się w tym roku ok. 1,5 mld zł wpływów z podatku. Wpływy za pierwszy miesiąc sugerują, że te prognozy mogą być niedoszacowane.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Poprzedni artykułStopień wodny w Siarzewie, czyli retencyjny „must have”
Następny artykułKoniec lockdownu i odmrażanie gospodarki jeszcze w kwietniu? Oby!