fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiSklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł w podatku handlowym

Sklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł w podatku handlowym

W styczniu sklepy zapłaciły po raz pierwszy nową daninę - podatek od sprzedaży detalicznej. Polski rząd spodziewa się w tym roku z tego tytułu ok. 1,5 mld zł wpływów.

Z informacji udostępnionych portalowi wiadomoscihandlowe.pl przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 roku zapłaciło 104 podatników.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dwie stawki daniny: 0,8 proc. i 1,4 proc. Pierwsza obejmuje miesięczne przychody od 17 mln do 170 mln zł miesięcznie, druga – powyżej 170 mln zł.

W styczniu sklepy tę daninę płaciły po raz pierwszy, jednak ustawa została przygotowana już we wrześniu 2016 roku. Nowy podatek wzbudził jednak wątpliwości w Unii Europejskiej. Dopiero w połowie marca ubiegłego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE.

Jego wprowadzenie przesunięto z powodu pandemii na styczeń 2021. – Łączna kwota zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 r. przez wszystkich podatników wyniosła 197 377 427,22 zł. Łączna kwota zadeklarowanego podatku dla 10 największych kwot zadeklarowanych do zapłaty wyniosła 157,2 mln zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

W styczniu na wyższą stawkę załapało się 17 podatników, a na niższą – 76. Deklarację złożyło także 12 podmiotów, które załapały się na stawkę zerową (kwota wolna).

Polski rząd spodziewa się w tym roku ok. 1,5 mld zł wpływów z podatku. Wpływy za pierwszy miesiąc sugerują, że te prognozy mogą być niedoszacowane.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.