fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiSklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł w podatku handlowym

Sklepy oddały do budżetu 197,4 mln zł w podatku handlowym

W styczniu sklepy zapłaciły po raz pierwszy nową daninę - podatek od sprzedaży detalicznej. Polski rząd spodziewa się w tym roku z tego tytułu ok. 1,5 mld zł wpływów.

Z informacji udostępnionych portalowi wiadomoscihandlowe.pl przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 roku zapłaciło 104 podatników.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje dwie stawki daniny: 0,8 proc. i 1,4 proc. Pierwsza obejmuje miesięczne przychody od 17 mln do 170 mln zł miesięcznie, druga – powyżej 170 mln zł.

W styczniu sklepy tę daninę płaciły po raz pierwszy, jednak ustawa została przygotowana już we wrześniu 2016 roku. Nowy podatek wzbudził jednak wątpliwości w Unii Europejskiej. Dopiero w połowie marca ubiegłego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE.

Jego wprowadzenie przesunięto z powodu pandemii na styczeń 2021. – Łączna kwota zapłaconego podatku od sprzedaży detalicznej za styczeń 2021 r. przez wszystkich podatników wyniosła 197 377 427,22 zł. Łączna kwota zadeklarowanego podatku dla 10 największych kwot zadeklarowanych do zapłaty wyniosła 157,2 mln zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

W styczniu na wyższą stawkę załapało się 17 podatników, a na niższą – 76. Deklarację złożyło także 12 podmiotów, które załapały się na stawkę zerową (kwota wolna).

Polski rząd spodziewa się w tym roku ok. 1,5 mld zł wpływów z podatku. Wpływy za pierwszy miesiąc sugerują, że te prognozy mogą być niedoszacowane.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.