fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajSklepy spożywcze znikają z mapy Polski

Sklepy spożywcze znikają z mapy Polski

Od 2015 roku liczba detalicznych sklepów spożywczych w Polsce spadła o prawie dziesięć procent.

Mimo wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, który miał pomóc małym sklepom konkurować z dużymi marketami, od kilku lat liczba placówek detalicznych w naszym kraju systematycznie spada. „Rzeczpospolita” podała, że od 2015 roku zamknięto niemal co dziesiąty sklep spożywczy.

Przytaczane przez „Rzeczpospolitą” szacunki firmy Dun & Bradstreet pokazują, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba sklepów detalicznych spadła o prawie 2 tys. placówek. Pod koniec czerwca funkcjonowało w Polsce niewiele ponad 370 tys. sklepów.

Poważnym problemem dla istnienia małych sklepów jest inflacja. Przez rosnące ceny i wzrost kosztów działalności sklepy takie nie są w stanie oferować atrakcyjnych cen, które mogłyby konkurować z cenami w marketach. Największe problemy mają sklepy rybne, księgarnie oraz sklepy obuwnicze. Te ostatnie muszą dodatkowo konkurować ze sklepami internetowymi, które mają niższe koszty działalności.

Duże sieci handlowe często korzystają z ekonomii skali, co oznacza, że mogą negocjować niższe ceny u dostawców na podstawie większych wolumenów zakupów. Ponadto duże sieci mają często bardziej rozbudowane systemy logistyczne i infrastrukturę, co może wpływać na efektywność i koszty funkcjonowania. Małe sklepy, stragany i bazary mogą mieć trudności w konkurowaniu cenami z dużymi sieciami handlowymi

– wyjaśniła w „Rzeczpospolitej” Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland.

Według analizy Dun & Bradstreet ze wszystkich zawieszonych w 2022 roku działalności gospodarczych w Polsce aż 80 proc. stanowiły sklepy. Niewykluczone, że w 2023 roku łącznie działalność zawiesi niemal 10 tys. sklepów, czyli o prawie 100 proc. więcej niż rok temu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA