fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSklepy spożywcze znikają z mapy Polski

Sklepy spożywcze znikają z mapy Polski

Od 2015 roku liczba detalicznych sklepów spożywczych w Polsce spadła o prawie dziesięć procent.

Mimo wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, który miał pomóc małym sklepom konkurować z dużymi marketami, od kilku lat liczba placówek detalicznych w naszym kraju systematycznie spada. „Rzeczpospolita” podała, że od 2015 roku zamknięto niemal co dziesiąty sklep spożywczy.

Przytaczane przez „Rzeczpospolitą” szacunki firmy Dun & Bradstreet pokazują, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba sklepów detalicznych spadła o prawie 2 tys. placówek. Pod koniec czerwca funkcjonowało w Polsce niewiele ponad 370 tys. sklepów.

Poważnym problemem dla istnienia małych sklepów jest inflacja. Przez rosnące ceny i wzrost kosztów działalności sklepy takie nie są w stanie oferować atrakcyjnych cen, które mogłyby konkurować z cenami w marketach. Największe problemy mają sklepy rybne, księgarnie oraz sklepy obuwnicze. Te ostatnie muszą dodatkowo konkurować ze sklepami internetowymi, które mają niższe koszty działalności.

Duże sieci handlowe często korzystają z ekonomii skali, co oznacza, że mogą negocjować niższe ceny u dostawców na podstawie większych wolumenów zakupów. Ponadto duże sieci mają często bardziej rozbudowane systemy logistyczne i infrastrukturę, co może wpływać na efektywność i koszty funkcjonowania. Małe sklepy, stragany i bazary mogą mieć trudności w konkurowaniu cenami z dużymi sieciami handlowymi

– wyjaśniła w „Rzeczpospolitej” Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland.

Według analizy Dun & Bradstreet ze wszystkich zawieszonych w 2022 roku działalności gospodarczych w Polsce aż 80 proc. stanowiły sklepy. Niewykluczone, że w 2023 roku łącznie działalność zawiesi niemal 10 tys. sklepów, czyli o prawie 100 proc. więcej niż rok temu.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA